Vysporiadanie nehnuteľnosti po troch rokoch po rozvode - 2

Obrázok

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Vysporiadanie nehnuteľnosti po troch rokoch po rozvode - 2

Poslaťod IvanK » Sob 12.Apr. 2008 20:43

Dobrý deň JUDr. Glezgo,

ďakujem, že sa o náš problém zaujímate. Aby ste bola ešte lepšie v obraze, upresním to. Áno, je to už sedem rokov, čo sa naši rozviedli a nevysporiadali sa dohodou do troch rokov. Moja matka získala nárok na 1/4 RD vtedy, keď ešte v čase manželstva zobrali spolu s tatom hypotéku, aby vyplatili sestru môjho otca, ktorej patrila 1/2 (dom bol rodičovský). Po rozvode sa moja matka odsťahovala na východ, znova vydala sa ďalšieho chlapa (chudák, ešte nevie, čo ho čaká, lebo na ňu už prepísal polovicu majetku) a nebolo o nej počuť celých sedem rokov. Môj otec sa s ňou prostredníctvom mňa snažil osobne kotaktovať asi dvakrát, potom sme to vzdali. Bohužial, otec nevedel, že sa môže vysporiadať do troch rokov s matkou a mohlo byť po problémoch. Ale ako sa hovorí, neznalosť zákona neospravedlňuje a vtedajšia advokátka otca ho asi dostatočne neinformovala. Opakujem, otec splácal hypotéku naďalej sám, o dom sa stará sám a výživné dostáva 350SK na mesiac. Advokát nám poradil, že si máme zohnať súdneho znalca, ktorý ohodnotí dom za obchodnú cenu (v Trnave to môže činiť aj 2 milióny, i keď je to 30 ročný dom po otcových rodičoch), vyplatiť 1/4 z tejto obchodnej ceny matku a potom ho predať za trhovú cenu (tá naopak môže kľudne byť až 3,5 milióna). Známi vravia, že otca nemôže súd prinútiť predať dom, keď vlastní väčšinu a zároveň nemôže nariadiť splácanie 6000 - 7000Sk mesačne splátky, lebo jeho plat sa pohybuje zhruba 20 000Sk a z toho má rôzne výdavky. Otcovi by asi ani neposkytli úver, do dôchodku mu ostáva 8 rokov. Pre informovanosť, ak to pomôže, ja mám 18 rokov, v 10-tich som bol prisúdený k otcovi, pretože som si ho vybral, musel som sa "zhovárať" so sociálnymi kurátorkami a súdnymi znalcami, nakoniec uznali, že bude lepšie, ak budem bývať u otca. Mojej matke išlo vždy iba o peniaze, preto by som sa rád vyhol vyplatiť ju, keď si tie peniaze nezaslúži, to by som radšej daroval rómovi, ten by ich neutratil za šperky a drahé oblečenie.

Ivan
IvanK

Poslaťod gabo@redakcia » Str 23.Apr. 2008 22:19

Dobrý deň, Ivan. Právnik Vám poradil východisko. V prípade, že sa nedohodnete, zrejme sa bude Vaša matka domáhať svojho nároku súdnou cestou, a to formou vyporiadania podielového spoluvlastníctva. Súd by v prípade preukázania nároku matky zaviazal Vášho otca na vyplatenie podielu. Neprikáže mu dom predať. Súdy rozhodujú v zmysle návrhu, ktorý buď pojmú do výroku rozhodnutia, alebo zamietnu. Takže je dôležité, ako je návrh napísaný. Nad rámec návrhu súdy môžu rozhodnúť len vo výnimočných prípadoch, ten Váš medzi ne nepatrí.
Splátky schváli súd len na žiadosť povinného, osobne sa domnievam, že je málo pravdepodobné, aby boli schválené vo Vašom prípade. V prípade, že by súd Vášho otca zaviazal na vyplatenie podielu, nebude nikoho zaujímať, odkiaľ Váš otec peniaze vezme. Potom, ako sa rozsudok stane vykonateľným sa Vaša matka môže obrátiť na exekútora, a ten potom v rámci exekúcie rozhodne, akým spôsobom sa uspokojí pohľadávka matky. Exekúcie je možné vykonať viacerými spôsobmi, medzi inými aj predajom nehnuteľnosti v exekučnej dražbe.

JUDr. Soňa Glezgo
gabo@redakcia
Site Admin

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť