Vzor ziadosti o zmenu vyzivneho a majetkoveho vysporiadanie

Obrázok

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Vzor ziadosti o zmenu vyzivneho a majetkoveho vysporiadanie

Poslaťod durki » Pia 18.Sep. 2009 12:55

Dobry den,
rad by som sa opytal. Mam 2malolote deti, v juni sme mali s byvalou manzelkou rozvod,kde mi urcili vysku vyzivneho, s ktorou som suhlasil, kedze som nechcel rozvod natahovat. Sudkyna ale asi nebralal do uvahy moje vydavky, kedze zijem v Bratislave,kde pracujem, platim si najomne za garzonku a musim z niecoho aj zit, co mi bohuzial po zaplateni vyzivneho nevychadza a musim si peniaze poziciavat, co nie je riesenie. Preto sa chcem opytat:mozem poziadat sud o znizenie vyzivneho a znova predlozit svoje mesacne naklady s tym, ze realita je taka aka je a ze z toho nevyzijem? Ak ano, najdem niekde na internete aspon nejaky vzor takejto ziadosti? A dalsia vec: majetkove vysporiadanie. Pocas nasho manzelstva, sme odkupili byt, ktory som ja splatil, ale manzelka ma presvedcila, aby som ju na nu napisal. Mozem ziadat o svoj podiel na byte? A ak ano, znova, da sa niekde najst vzor takejto ziadosti o majetkove vyrovnanie? A kolko sa platia sa poplatky na sude za kazde taketo podanie?
Dakujem pekne za odpoved.
durki

Re: Vzor ziadosti o zmenu vyzivneho a majetkoveho vysporiadanie

Poslaťod JUDr. Soňa Glezgo » Sob 26.Sep. 2009 8:08

Dobrý deň.

Návrh na zmenu rozhodnutia, ktorým bola určená výška výživného je účelne možné podať za predpokladu, že došlo k zmene pomerov, ktorá odôvodňuje úpravu zmeniť. Nepíšete o takejto situácii. Ak by ste vedeli zdôvodniť podanie návrhu zmenou pomerov, tak takýto návrh podať môžete.

Nerozumiem celkom otázke ohľadom bytu. Boli ste manželia, ak ste byt odkúpili do osobného vlastníctva počas trvania manželstva, ste vlastníkmi obaja, pretože ste mali bezpodielové spoluvlastníctvo manželov( BSM) . Zánikom manželstva zaniklo aj BSM. O jeho vyporiadaní je najvhodnejšie sa dohodnúť. Ak by ste sa nedokázali dohodnúť, môže jeden z Vás podať na súd návrh na vyporiadanie BSM po rozvode manželstva. Ak tak neurobíte do troch rokov platí, že hnuteľné veci sú vo vlastníctve toho, kto ich užíva, k nehnuteľnosti vznikne spoluvlastníctvo podielové s rovnakou výškou podielu.

Pokiaľ ide o súdny návrh, neviem Vám povedať, či niečo nájdete na internete.

Podľa nižšie cit. ustanovení Občianskeho súdneho poriadku:

§ 42

(1) Podanie možno urobiť písomne, ústne do zápisnice, elektronickými prostriedkami alebo telefaxom. Podanie obsahujúce návrh vo veci samej alebo návrh na nariadenie predbežného opatrenia, ktoré bolo urobené elektronickými prostriedkami, treba doplniť písomne alebo ústne do zápisnice najneskôr do troch dní; podanie, ktoré bolo podpísané zaručeným elektronickým podpisom, doplniť netreba. Podanie urobené telefaxom treba doplniť najneskôr do troch dní predložením jeho originálu. Na podania, ktoré neboli v tejto lehote doplnené, sa neprihliada.

(2) Každý okresný súd je povinný spísať podanie do zápisnice a postúpiť ho bez prieťahu príslušnému súdu. Také podanie má tie isté účinky, ako keby sa stalo priamo na príslušnom súde.

(3) Pokiaľ zákon pre podanie určitého druhu nevyžaduje ďalšie náležitosti, musí byť z podania zjavné, ktorému súdu je určené, kto ho robí, ktorej veci sa týka a čo sleduje, a musí byť podpísané a datované. Podanie treba predložiť s potrebným počtom rovnopisov a s prílohami tak, aby jeden rovnopis zostal na súde a aby každý účastník dostal jeden rovnopis, ak je to potrebné. Ak účastník nepredloží potrebný počet rovnopisov a príloh, súd vyhotoví kópie na jeho trovy.

§ 79

(1) Konanie sa začína na návrh. Návrh má okrem všeobecných náležitostí (§ 42 ods. 3) obsahovať meno, priezvisko, prípadne aj dátum narodenia a telefonický kontakt, bydlisko účastníkov, prípadne ich zástupcov, údaj o štátnom občianstve, pravdivé opísanie rozhodujúcich skutočností, označenie dôkazov, ktorých sa navrhovateľ dovoláva, a musí byť z neho zrejmé, čoho sa navrhovateľ domáha. Ak je účastníkom právnická osoba, návrh musí obsahovať názov alebo obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo, ak je pridelené. Ak je účastníkom zahraničná osoba, k návrhu musí byť pripojený výpis z registra alebo z inej evidencie, do ktorej je zahraničná osoba zapísaná. Ak je účastníkom fyzická osoba, ktorá je podnikateľom, návrh musí obsahovať obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo, ak je pridelené. Ak je účastníkom štát, návrh musí obsahovať označenie štátu a označenie príslušného štátneho orgánu, ktorý bude za štát konať. Ak sa návrh týka dvojstranných právnych vzťahov medzi žalobcom a žalovaným (§ 90), nazýva sa žalobou.

(2) Navrhovateľ je povinný k návrhu pripojiť listinné dôkazy, na ktoré sa odvoláva, okrem tých, ktoré nemôže pripojiť bez svojej viny.

(4) Návrh na začatie konania doručí súd ostatným účastníkom do vlastných rúk.

Každý návrh musí obsahovať údaje v zmysle vyššie citovaného. Ak si ho chcete písať sám a budete sa držať citácie zákona, nič nepokazíte. Ak by aj návrh mal nedostatky, súd Vás vyzve na ich odstránenie uznesením a zároveň Vás poučí ktoré nedostatky a ako je potrebné odstrániť.

Za návrh na zmenu rozhodnutia o výške výživného sa súdny poplatok neplatí, za návrh na vyporiadanie BSM sa platí súdny poplatok najprv za podanie návrhu v sume 66eur a následne za vyporiadanie BSM ak sa skončí konanie rozsudkom 3% z predmetu konania a 1% ak sa skončilo súdnym zmierom, najmenej 66% najviac 16.596,50 eura.
JUDr. Soňa Glezgo
JUDr. Soňa Glezgo

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia