luteálna fáza - dá sa predĺžiť

Obrázok
Absolvovala kurz učiteľa prirodzeného plánovania rodičovstva v spolupráci s LPP

Poradňa pre tých, čo sa chcú naučiť porozumieť svojmu telu z pohľadu plodnosti. Či už po dieťatku túžite, alebo máme z ďalšieho tehotenstva paniku, alebo sa vám niečo vo vašom cykle nezdá.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

luteálna fáza - dá sa predĺžiť

Poslaťod bobaja » Pon 02.Jan. 2012 14:20

Dobrý deň, rada by som sa Vás opýtala na problém, ktorý ma veľmi trápi a rada by som počula aj Váš názor.
Mám dcerku , ktorá bude mať vo februári 3 roky a kadže by som mala rada ešte jedno dieťatko, začali sme sa presne pred rokom s manželom pokúšať o druhé, ani by som tento problém nejak zvlásť neriešila, ale............. V roku 2011 práve vo februári som na TT našla dve čiarky, ktoré sa však postupne z testu vytratili a tak som pristúpila na meranie BT a ovulacnými testami. Po pravidelných meraniach som však zistila, že asi nie je všetko v poriadku. Moje cyly byvali 26-32 dnove v podstate hned s poklesom teploty prisla menstruacia, ale ovulácia bola najskor 19-23 den cyklu. A tu je moj problem v marci 28 DC- ovulácia 22DC- LF 6dní, v apríli 32DC-ovulacia 23DC- LF 9dni, v maji 29DC-ovulacia 21DC- LF 8 dni, v júni 27DC- ovulacia 19 DC- LF 8dni, v juli 26 DC- ovulacia 19 DC- LF 7dni, v auguste 28 DC- ovulacia 19 DC-LF 9dni, v septembri 26 DC - ovulacia 20DC - LF 6dni, v oktobri 32DC- ovulacia 23DC- LF 8dni. Teploty si meriam v posve preovulacne su v rozmedzi 36,0-36,4 a poovulacne nepresiahli nikdy 36,7.
Ked som o tomto probleme povedala svojmu lekarovi s pociatku povedal neries a nemysli nato, no v mesiaci november som trvala na nejakej pomoci a preto mi v 3-7 DC nasadil clostilbegyt a chodila som na folikulometriu. Folikuly rastli jeden vzdy dominantný, nakoniec mi pichol pregnyl a ja som cakala, ako to vsetko moje teplo prijme. Opat sa vsak nic neudialo a aj tentoraz teploty po ovulacii nepresiahli 36,7. DC bola 26 dni, ovulacia prisla aj na zaklade pregnylu i ovu testoch 16 DC uz na 26 DC som zacala spinit. Preto som opat urgentovala lekara, zvysil mi davky clostylu na 2x1 denne 3-7 DC, ovulacia nastala bez pregnylu 16DC a 17-27DC som mala naordinovany duphaston a dnes je 12 DC a teplota klesla na 36,3 z 36,8 co bola najvyssia teplota co znamena ze zajtra pride menstruacia.
Rada by som sa Vás teda po tomto mojom obsirnom popise opytala na vas nazor, je tu moznost, ze by sa mi LF dala do normalu a ak ano ako dlho by som musela brat duphaston. Boli mi odporucene kvapky gynex, pijem v predovulacnej dobe alchemilku. Co robit??
Dakujem za kazdu radu.
bobaja

Re: luteálna fáza - dá sa predĺžiť

Poslaťod maria@redakcia » Ned 08.Jan. 2012 22:44

Dobrý večer, Váš problém má asi viac príčin. Čo sa týka krátkej luteálnej fázy, z toho, čo ste napísali (nízke teploty počas merania), to vyzerá na možný problém s fungovaním štítnej žľazy. Hoci o tom mnoho lekárov nevie a bežná kontrola zníženie funkcie žľazy problémy nepotvrdí, práve nízke bazálne teploty sú indikátorom nedostatočnej funkcie štítnej žľazy. Tento problém s fungovaním štítnej žľazy môže byť aj za oneskorenou ovuláciou. Pomoc v tomto prípade je jednoduchá: treba zvýšiť pomer jódovanej soli (teda nie morskej) v strave, ak nechcete viac soliť, dá sa príjem jódu vyriešiť tabletkami z hnedých morských rias. Dobré je pridať vitamíny skupiny B, C a E, pomôžu aj A, zinok a selén, ľanový alebo saflorový olej. Podľa skúseností žien im tento krok napravil nízke bazálne teploty a upravil luteálnu fázu. Ak môžem odporučiť, zvážte aj ešte dva faktory: a to úpravu svojej hmotnosti a tiež odstránenie svetelného zdroja z miestnosti, kde spíte. Zmena hmotnosti je častokrát - stačí pribrať alebo schudnúť kilo -dve - vynikajúcim reštartom na obnovu normálneho fungovania cyklu čo do dľžky, príchodu ovulácie aj teploty. Rovnako to platí aj na osvetlenie v spálni - mnohé ženy môže aj menšie svetlo /nočná lampa, osvetlenie z ulice, televízor či PC, blikanie zástrčky/ tak ovplyvniť, že naruší normálne fungovanie cyklu. Toto upravenie svetleného zdroja môže dopomôcť aj k odstráneniu špinenia pred menštruáciou. Ak by ste tieto odporučenia doplnili nutričným programom podľa Marilyn Shannonovej (nájdete ho on-line v knihe Plodnosť-cykly-výživa na www.lpp.sk), veríme, že to môže dopomôcť k vytúženému babätku.
maria@redakcia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na ⇒» Mária Kohútiarová - poradňa (ne)plodnosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť