alergia na mlieko?

Obrázok
Odborníčka na výživu Vám rada zodpovie hlavne na tieto okruhy otázok: výživa počas tehotnosti, výživa dojčiacich mamičiek, výživa dojčiat a batoliat, dojčenie, prípravky mliečnej výživy, zaraďovanie nemliečnych potravín, obsah živín v potravinách, potravinové alergie, diéty, neznášanlivosť mlieka, bezlepkova diéta a pod.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Archív zodpovedaných otázok od MUDr. Babinskej od roku 2004 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

alergia na mlieko?

Poslaťod veroduan » Pon 17.Nov. 2008 22:33

Dobrý deň pani doktorka, rada by som poznala Váš názor, lebo už počúvam rôzne názory...
Môjmu synovi /16mesiacov/ robili testy z krvi na prípadnú alergiu na lepok a BKM, pretože sa v noci veľmi často budí s plačom, krčil nožičky ku brušku alebo sa vypínal do oblúka.
Na gastroenterológii mu zistili reflux, protilátky proti gliadínu IgG aj IgA sú v norme.
celkové IgE protilátky sú 7,10 /norma do 60,0 IU/ml
anti-Milk IgG sú 27,00 /norma do 15,0 U/ml
anti-Milk IgA sú 3,2 /norma do 11,0 U/ml
Naša obvodná lekárka mi povedala, že nemá alergiu na mlieko. Ale ďalší lekár povedal, že je to alergia, tak ja teraz neviem.
A ako sa dá zistiť, či sa nejedná len o intoleranciu laktózy?
Syn je ešte kojený, ale len v noci, z mliečnych výrobkov toho veľa neobľubuje, jogurty nezje, ani syry. Zje len Pribináčkov a tvaroh. Do jedál občas pridám kyslú smotanu alebo smotanu na varenie. Skúšala som mu dávať piť umelé mlieko, celkom mu chutilo, len vlastne teraz neviem, či mu mám dávať antirefluxné mlieko, v jeho veku, keď nikdy nemal a ani nemá vôbec príznaky vracania?
Ak by to bola alergia na BKM, tak aké umelé mlieko mi odporúčate?
ďakujem veľmi za Vašu odpoveď
Andrea
veroduan

Poslaťod MUDr. K. Babinská PhD. » Ned 23.Nov. 2008 10:06

Milá Andrea,
Keďže má Váš synček potvrdený reflux, bolo by najlepšie sústrediť sa na liečbu tohto ochorenia, ktorá by mu aj mala priniesť úľavu. Reflux sa nemusí prejavovať iba vracaním. Žalúdočný obsah sa môže spätne dostávať iba do dolnej časti pažeráka, no aj toto môže dieťatku spôsobovať pálenie záhy a bolesť. Prejavy refluxu zväčša zhoršuje poloha v ľahu a tekutá strava, čo môže byť príčinou nočného plaču a nepokoja, zatiaľ čo cez deň, keď je dieťatko hore, sa problémy neprejavujú. Pomôcť by mohlo, keby chlapček na noc dostával tuhšiu stravu a spinkal vo vyvýšenej polohe, najlepšie na boku. Je veľmi dobre, že ešte dojčíte a bola by škoda nahrádzať materské mlieko umelým antirefluxným. Skúste však pred alebo počas dojčenia podať synčekovi Nutriton - prípravok, ktorý zahustí obsah žalúdka a mal by ťažkosti potlačiť.
Ak by bolo podozrenie na intoleranciu laktózy, vyšetruje sa stolica dieťaťa, robí sa výdychový laktózo-tolerančný test alebo vyšetrenie krvi po záťaži laktózou.
Na presné určenie alergie na mlieko je potrebné vyšetriť aj špecifické IgE protilátky proti bielkovinám kravského mlieka. Pri nejednoznačných výsledkoch má zmysel začať s eliminačnou diétou a vylúčiť zo stravy dieťaťa mlieko (okrem materského) a všetky mliečne výrobky, čo by malo visť k zlepšeniu stavu dieťaťa. Pri alergii sa podávajú špeciálne mlieka - mliečne hydrolyzáty, napr. Alfaré, Nutrilon Pepti.
MUDr. K. Babinská PhD.

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na MUDr. Katarína Babinská, PhD. (Poradňa o výžive)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia