jedálniček pre 3ročné dieťa

Obrázok
Odborníčka na výživu Vám rada zodpovie hlavne na tieto okruhy otázok: výživa počas tehotnosti, výživa dojčiacich mamičiek, výživa dojčiat a batoliat, dojčenie, prípravky mliečnej výživy, zaraďovanie nemliečnych potravín, obsah živín v potravinách, potravinové alergie, diéty, neznášanlivosť mlieka, bezlepkova diéta a pod.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Archív zodpovedaných otázok od MUDr. Babinskej od roku 2004 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

jedálniček pre 3ročné dieťa

Poslaťod ladulienka » Pia 21.Máj. 2010 12:51

dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu.Mám 3 ročnú dcéru, ktorá meria 100cm a váži 18 kg.Chcela by som spýtať kolko by malo vážiť takéto 3r dieťa.bola kojená do 1,5 roka, s príkrmami sme nemali problém, teraz spapá všetko nerobí jej problém ani ovocie ani zelenina ale ani sladké.Myslím si ale že je lenivejšia, asi jej chýba viac pohybu, lebo ked ideme na prechádzku tak ona sa šuchce oproti ostatným deťom, poprípade ak by ste mi vedeli poradiť aké športy sú vhodné pre 3r.dieťa.a čo sa týka jedálníčka kolko alebo čo by malo takéto 3r.dieťa papať a kolko tekutín by mala za deň vypiť, neviem či sa rátajú aj polievky za tekutinu.
dakujem za odpoved
ladulienka

Re: jedálniček pre 3ročné dieťa

Poslaťod MUDr. K. Babinská PhD. » Pon 24.Máj. 2010 13:45

Dobrý deň. Trojročné dievčatko by malo vážiť približne 15-21 kg a merať 92-104 cm, v tomto veku detičky ešte dosť rýchlo rastú, takže koncom 3. roka by mala byť výška 98-111 cm. Vaša dcérka má na svoj vek úplne primeranú výšku aj váhu, čo naznačuje, že papá primerané množstvo stravy, ktorá jej poskytuje dostatok kalórii. Jedálniček by mal čo najpestrejší a mal by obsahovať všetky dôležité potraviny, mlieko a mliečne výrobky (3 porcie denne), ovocie a zeleninu (3 porcie denne), chlieb a pečivo, mäso (cca 4x do týždňa), strukoviny, ryby. Veľkosť porcie by mala byť približne 1/3 porcie dospelého.
Pre predškolské deti sú vhodné športy, ktoré sú zároveň hrou. Dieťa sa pri nich zabaví , navyše si dieťa trénuje zručnosť. Vhodné sú najmú rôzne loptové hry, preliezanie cez tunel alebo prekážky, jednoduchá gymnastika alebo tance (dieťa môže sprevádzať pohybom básničku alebo pesničku), ale aj kolobežkovanie, či bicyklovanie na trojkolke.
Denný príjem tekutín by mal byť približne 1,5 l. Do tohto množstva sa započítava aj voda, ktorú dieťa príjme v podobe potravín: polievky, ovocia, či mliečnych výrobkov.
MUDr. K. Babinská PhD.

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na MUDr. Katarína Babinská, PhD. (Poradňa o výžive)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť