Po rod. dovolenke ma nechcú zamestnať, ani mi dať výpoveď.

Obrázok

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Po rod. dovolenke ma nechcú zamestnať, ani mi dať výpoveď.

Poslaťod sobik » Ned 27.Dec. 2009 15:32

Dobrý deň.

Chcela by som Vás poprosiť o radu, ako mám postupovať v riešení môjho problému.

Dňa 30. 12. 2000 som podpísala pracovnú zmluvu s firmou, sídlo Nitra.
Do práce som nastúpila dňa 02. 01. 2001, táto pracovná zmluva bola uzatvorená na dobu určitú (do 31. 05. 2001). Po skončení tejto pracovnej zmluvy mi firma vystavila novú pracovnú zmluvu dňa 31. 05. 2001, s nástupom od 01. 06. 2001 na dobu neurčitú.
V roku 2006 som odišla na MD. MD mi bude končiť dňom 22. 12. 2009. Kontaktovala som firmu telefonicky, že sa hlásim späť do práce, ale pracovníčka firmy mi povedala, že už nepatrím do firmy, že nie som ich zamestnanec. Vysvetlila mi to tým, že firma bola v konkurze a že ju odkúpila firma v Komárne.
Nikto ma o týchto zmenách počas trvania mojej MD neinformoval, až keď sa hlásim späť, jednoducho mi oznámia po telefóne, že k nim nepatrím.
Chcela som sa skontaktovať i s firmou v Komárne, ale nik sa u nich nehlási.
Preto som napísala žiadosť o vyjadrenie sa k nástupu po skončení MD obom firmám, zaslala som to poštou. V sociálnej poisťovni som zistila, že firma, sídlo Nitra ma 31. 05. 2009 odhlásila a 01. 06. 2009 znovu prihlásila s tým, že zmenila názov a aj konateľa spoločnosti.
Bola som i osobne vo firme, s ktorou mám uzatvorenú pracovnú zmluvu a odovzdala som im písomnú žiadosť o vyjadrenie sa k nástupu.
Firma, keď vykonala zmenu ma vôbec neinformovala. Čakám na písomné vyjadrenie.
Mám však obavy ako to všetko skončí. Chcela by som sa Vás opýtať, ak firma mi nedá do dňa môjho nástupu vyrozumenie, kto bude vykonávať odvody do sociál. poisťovni, keď doteraz to robil za mňa štát? Ak nenastúpim a ani nedostanem výpoveď, budem stále v pracovnom pomere a nič nezarobím ako mám vyriešiť tieto odvody, môžem si to platiť dobrovoľne a kde všade mám odvádzať?
Ak by zamestnávateľ neriešil túto situáciu a ja by som sa rozhodla riešiť to súdnou cestou, chcem sa spýtať, či bude zákon na mojej strane, či môžem tento súd vyhrať, kto zaplatí súdne trovy (vrátane môjho právnika), a či odvody, ktoré by som si dobrovoľne platila vysúdim spätne? Koho vlastne mám žalovať z týchto troch firiem? Mám nárok žiadať od firmy finančné odškodnenie, ak by som ňou neukončila pracovný pomer a ani by nechcela, aby som chodila do práce?

Za skorú odpoveď Vám vopred ďakujem.
sobik

Re: Po rod. dovolenke ma nechcú zamestnať, ani mi dať výpoveď.

Poslaťod JUDr. Soňa Glezgo » Ned 10.Jan. 2010 16:46

Dobrý deň.

Tento problém je zložitý a vyžaduje oveľa viac podrobnejších informácií, aby bolo možné zaujať zodpovedné stanovisko. Nie je vhodný na riešenie v internetovej poradni, odporúčam obrátiť sa na advokáta, s ktorým môžete prekonzultovať všetky okolnosti a predložiť potrebné dokumenty.

Ak by došlo k zániku Vášho zamestnávateľa s právnym nástupcom, prešli by na tohto všetky práva a povinnosti aj z pracovnoprávnych vzťahov, to znemaná, že by ste bola zamestnankyňou tohto právneho nástupcu. Ak ste v Sociálnej poisťovni evidovaná ako zamestnanec konkrétnej spoločnosti, je potrebné obrátiť sa na túto. Skončením rodičovskej dovolenky Vám pokračuje pracovný pomer a zamestnávateľ je povinný Vám prideliť prácu v zmysle pracovnej zmluvy. Jej zmeny je možné robiť len dohodou.

Ak ste zamestnanec, odvody za Vás musí platiť zamestnávateľ. Sama si môžete niektoré poistenia zriadiť dobrovoľne. Ale to je mimo povinných poistení, nemá to s nimi súvis. Neplnenie povinnosti zo strany zamestnávateľa nemá vplyv na prípadný nárok na dávky vyplývajúce zo sociálneho poistenia.

Čo sa týka súdneho sporu, konkrétne sa nemôžem vyjadriť, pretože mám príliš málo informácií. Musela by som poznať obsah dokumentov. Trovy konania znáša spravidla neúspešný účastník, resp. pomerne, podľa miery úspechu. V prípade ak to majetkové pomery odôvodňujú, je možné požiadať o oslobodenie od súdnych poplatkov.

Naozaj ma mrzí, že Vám nemôžem odpovedať presnejšie, ale nie všetko je možné riešiť formou internetu.
JUDr. Soňa Glezgo
JUDr. Soňa Glezgo

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia