Dobrovolne nemocenske poistenie

Obrázok

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Dobrovolne nemocenske poistenie

Poslaťod Tina78 » Str 12.Mar. 2008 14:44

Dobry den,
Monentalne som na RD, ktora konci v decembri 08. Moj pracovny pomer skoncil 13.8.2007 (skoncila mi zmluva na dobu urcitu). Druhe dieta planujeme zaciatkom roka 2009. Uvazujem nad dobrovolnym nemocenskym poistenim, ktore ak by som si platila 270 dni z max. vymeriavacieho zakladu, budem mat narok na matersku cca 15 000. Rata sa po novom do tych 270 dni aj doba kedy som bola este zamestnana a teoreticky mi staci platit DNP kratsie ako 270 dni?
Dakujem za odpoved.
Tina78

Poslaťod JUDr. Soňa Glezgo » Pon 17.Mar. 2008 18:50

Dobrý deň. S účinnosťou od 1.1.2008 bolo zrušené ustanovenie § 48 ods. 2 zák. č. 461/2003, podľa ktorého sa do obdobia 270 dní započítava dobrovoľne nemocensky poistenej osobe obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, zamestnancovi obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

Podľa aktuálneho znenia ust. § 48 ods. 1 cit. zák.
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Z uvedeného vyplýva, že podstatná je dĺžka trvania nemocenského poistenia a nie dôvod jeho existencie, teda nie je podstatné, či išlo o povinné nem. poistenie zo zákona, alebo o dobrovoľné nem. poistenie.
JUDr. Soňa Glezgo
JUDr. Soňa Glezgo

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia