prechod z MD na RD

Obrázok

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

prechod z MD na RD

Poslaťod anemo » Štv 13.Mar. 2008 10:58

Dobry den, prosim mozete mi povedat ake mam povinnsti pri prechode z MD na RD? (telefonovanim do soc.poistovne som nic nezistila...:?).
Som zamestnana, som na MD od 25.sept do 8.4.2008. Potom chcem ostat na RD. Podala som si aj ziadost o rodicovsky prispevok (uspesne prijaty). Zaujimaju ma najma povinnsoti ohladom poistneho -
1) je potrebne aby som poslala do Soc.Poistovne odhlasku (reg.list FO), ze uz nie som na MD ?
2) ak si chcem platit nemocenske a dochodkove poistenie ako postupovat?
+ v akych pripadoch je to pre mna potrebne (vyhodne)? je to kvoli pripadnemu vyplacaniu daslej materskej, nemocenskych davok pocas RD alebo aj potom po skonceni RD ked nastupim do zamestnania?

dakujem za odpoved,
Anka
anemo

Poslaťod JUDr. Soňa Glezgo » Pon 17.Mar. 2008 18:57

Dobrý deň. V prvom rade je potrebné zamestnávateľa požiadať o rodičovskú dovolenku. Zákon nestanovil písomnú formu žiadosti, ale je to právne istejšie urobiť tak písomne. V žiadosti je potrebné uviesť aj to, dokedy žiadate rodičovskú dovolenku priznať.

Voči Sociálnej poisťovni nemáte ohlasovaciu povinnosť, tú má za Vás zamestnávateľ. Štát za osoby osobne a celodenne sa starajúce o dieťa do 6 rokov platí poistné na dôchodkové poistenie, je potrebné sa naň prihlásiť.
Ak sa chcete prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba, môžete tak urobiť, formuláre žiadostí si vyzdvihnete v Sociálnej poisťovni. Ak si budete platiť nemocenské poistenie dobrovoľne, nárok na dávky z tohto vznikajú nezávisle od povinného poistenia, ktoré naďalej trvá aj počas RD, keďže ste zamestnaná, avšak počas RD sú sociálne poistenia prerušené. Po skončení RD a nástupe späť do zamestnania sa prerušenie poistení skončí a plynú naďalej, aj s nárok na zodpovedajúce dávky z nich, bez ohľadu na existenciu alebo neexistenciu dobrovoľného poistenia.
Kvôli prípadnému ďalšiemu materskému v súčasnosti nie je nutné sa poisťovať dobrovoľne, doba na MD a RD sa započíta do 270 dní potrebných pre vznik nároku na materské.
JUDr. Soňa Glezgo
JUDr. Soňa Glezgo

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť