Vysporiadanie nehnuteľnosti po troch rokoch po rozvode

Obrázok

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Vysporiadanie nehnuteľnosti po troch rokoch po rozvode

Poslaťod IvanK » Str 09.Apr. 2008 16:53

Dobrý deň,
rád by som Vás požiadal o radu ohľadne vysporiadania nehnuteľnosti. Asi týždeň dozadu prišla môjmu otcovi výzva, kde sa uvádza, že moja matka má právo na 1/4 RD. Teraz žiada o finančné vyporiadanie vo výške 1/4 hodnoty RD. Môj otec ju nemôže vyplatiť v hotovosti, iba ak by predal dom, potom by sme však stratili strechu nad hlavou. Ešte v čase manželstva si vzali hypotéku, no hneď po pár mesiacoch matka podala o rozvod a otec splácal celú hypotéku sám. Bohužial, zmluva o hypotéke je napísaná na moju matku, takže sa bojím, že právne nemôže otec vydokladovať, že ju splácal výlučne sám, i keď má všetky výpisy. Ďalej, ešte v čase rozvodu moja matka "vykradla" celý dom, všetky elektrospotrebiče, koberce, dokonca aj paplóny. Takže logicky a matematicky, už 1/4 majetku získala (zbavila sa hypotéky 600 000Sk a zobrala si vybavenie domu), no opäť sa bojím, že sa to nemôže brať do ohľadu, keďže sa nejedná konkrétne o dom ako celok. Mňa hlavne zaujíma, či môže svoj nárok na 1/4 RD vymáhať súdne a či touto cestou prinúti súd otca pripraviť o dom, aj keď ďalšie 3/4 domu patria jemu a hypotéku splatil! Ak by sa dohodlo na splácaní 1/4 RD, koľko môže zo zákona vymáhať na mesiac peňazí, ak jeho čistý plat činí 20 000Sk? Poprípade existuje nejaká "kľučka" v zákone, ako by sa tomuto problému dalo vyhnúť? Napríklad nárok na 1/4 RD by prepísala na mňa (syn), avšak, to by z toho nič nemala, a taká zhovievavá ku mne nebude, keď sa nám neozvala 7 rokov a neprejavila záujem o stretnutie so mnou.
Vopred ďakujem za skorú odpoveď
Ivan z TT
IvanK

Poslaťod JUDr. Soňa Glezgo » Sob 12.Apr. 2008 17:36

Dobrý deň, Ivan. Nepíšete, kedy sa Vaši rodičia rozviedli a z čoho vychádza matka pri uplatňovaní si nároku na 1/4 domu.

Ak by bola situácia taká, že sa rodičia rozviedli pred 7 rokmi, tak už je na vyporiadavanie neskoro.

Podľa cit. ust. Občianskeho zákonníka
§ 149
(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.
(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.

(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerané o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

Pokiaľ uplynuly tri roky od rozvodu, a nikto z Vašich rodičov nepodal na súd návrh na vyporiadanie BSM, tak sa vyporiadali v takom výsledku ako hnuteľné veci užívajú a nehnuteľnosť, teda dom vlastnia na polovicu.
V tom prípade by prišlo do úvahy vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a to je potrebné urobiť dohodou, ale súdnou cestou. Nemôžem sa veľmi vyjadriť k vyporidaniu podielov, keďže nepoznám titul, akým si Vaša matka uplatňuje tú 1/4. V každom prípade však ide o závažný probém, ktorý odporúčam riešiť s pomocou advokáta. Pre presnejšiu odpoveď upresnite svoju otázku.
JUDr. Soňa Glezgo
JUDr. Soňa Glezgo

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia