ako to je???

Obrázok

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

ako to je???

Poslaťod tamara » Štv 01.Máj. 2008 15:26

Prajem krasny den!!!
Chcem Vas poprosit o vyjasnenie mojej situacie:som matkou dojrocneho synceka, byvame s manzelom sami traja v domceku po jeho starej mame, nezaujima ma majetkove vyrovnanie po rozvode,ktory sa chystam navrhnut, lebo manzel vsetky firemne ci sukromne veci nepise na svoje meno, ale na svoju matku alebo staru mamu...
ale o inom: nechce sa vzdat synceka, teda,aby som sa spravne vyjadrila, kedze medzi nami to nefunguje, tak jedine, co mame spolocne, je syncek, nastoji natom, ze sa onho bude starat, teda bojim sa, aby ho nezverili jemu, tri roky od narodenia som so synom 24 hodin denne a nedokazem si predstavit, ze ho sud zveri manzelovi.On proti mne vytahuje argumenty typu, ze nedovoli, aby som sla so syncekom do podnajmu,inu moznost zatial ako zena na MD nemam, ohana sa peniazmi, preto ma zaraza a napada otazka, kedze vacsinou je dieta zverene matke, v akom pripade, by ho sud nezveril mne ako matke ale manzelovi??? co tu zohrava ulohu, ked my dvaja budeme trvat, ze chceme do oopatery syna ??????
kto ho dostane....????
asi som nebola najstrucnejsia ani najvystiznejsia, ale prosim o pravnu odpoved.DAKUJEM
tamara

Poslaťod JUDr. Soňa Glezgo » Pia 02.Máj. 2008 17:10

Dobrý deň, Tamara. NIe je možné jednoznačne zodpovedať takto položenú otázku. Rozhodnutie súdu je ovplyvnené mnohými faktormi. V prvom rade ide o záujme maloletého dieťaťa. Musela by ste byť veľmi zlá matka, ktorá sa o dieťa nestará, aby ho súd zveril v tomto veku otcovi. Ak budete na osobnej starostlivosti trvať obaja, súd pravdepodobne nariadi znalecké dokazovanie. Argumenty Vášho manžela tak, ako ich uvádzate v otázke nie sú žiadne argumenty. Ak mu tak záleží, aby syn nebýval v podnájme, nech mu kúpi byt. Vy predsa môžete so synom odísť do podnájmu aj teraz a požiadať o úpravu rodičovských práv a povinností ešte pred rozvodom. Môže sa stať aj to, že súd Vás nerozvedie, resp. nie hneď, nechá Vám lehotu na urovnanie vzťahov vzhľadom na dieťa. Je tiež možné nariadiť starostlivosť striedavo. Je v každom prípade najvhodnješie, ak sa s otcom dieťať dokážete rozumne dohodnúť. Ak tomu tak nebude, počítajte s nepríjemným konaním za aktívneho zásahu sociálnych pracovníkov a znalcov z odboru detskej psychológie.

Čo sa týka majetkovej stránky veci, tá nie je súčasťou konania o rozvode. V rozhodnutí o rozvode bude určené v rámci úpravy rodičovských práv výživné na dieťa a bude určené, kto bude spravovať majetok dieťaťa. Ostatné majetkové otázky si môžete vyrišiť dohodou, alebo do troch rokov podať na súd návrh na vyporiadanie. V prípade, že ešte budete na rodičovskej dovolenke, môžet požidať o príspevok na rozvedeného manžela.
JUDr. Soňa Glezgo
JUDr. Soňa Glezgo

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: yahoo [bot] a 2 hostia