10 mesacne dieta a jedalnicek

Obrázok
Odborníčka na výživu Vám rada zodpovie hlavne na tieto okruhy otázok: výživa počas tehotnosti, výživa dojčiacich mamičiek, výživa dojčiat a batoliat, dojčenie, prípravky mliečnej výživy, zaraďovanie nemliečnych potravín, obsah živín v potravinách, potravinové alergie, diéty, neznášanlivosť mlieka, bezlepkova diéta a pod.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Archív zodpovedaných otázok od MUDr. Babinskej od roku 2004 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

10 mesacne dieta a jedalnicek

Poslaťod jojaii » Uto 27.Okt. 2009 7:43

Dobry den,
trochu mam chaos v radach mojej pediatricky, co sa tyka jedenia, tak sme mali rezim, rano mlieko, na desiatu ovocne pyre, po 8. mesiaci do neho piskoty, na obed mixovana zelenina s maskom alebo zltkom a na olovrant mlieko, na veceru kasa. Chlebik ani nic podobne nespomenula, len ze mozem po 8. mesiaci davat aj zaprazku do polievky. Teraz sme boli v poradni, mala ma 10 mesiacov a len mi povedali, ze jej mam obed rozdelit na polievku a druhe nic viac.
Takze moja mala doteraz nejedla chlieb (cestoviny som sa jej aspon snazila davat bezvajecne). Ako ma vobec vyzerat jedalnicek takehoto dietatka ? Mohli by sme mi napisat rozpis aspon na 2 az 3 dni ? Taktiez mi nie je jasne, v pecive sa nachadza dost casto aj mlieko, to dieta moze ??? Moja pediatricka tvrdi, ze ano. Taktiez mi povedala, ze mozem malej davat aj vajecne cestoviny :roll: Fakt mam zmiesane pocity. Ake pecivo mozem dat svojmu dietatu ? grahamovy rozok ? Celozrny chlieb ??? Biele pecivo by som jej nedavala moc rada.
jojaii

Re: 10 mesacne dieta a jedalnicek

Poslaťod MUDr. K. Babinská PhD. » Pia 30.Okt. 2009 21:50

Dobrý deň prajem.
Nevadí, že Vaša dcérka zatiaľ nepapala chlebík a pečivo. Pre začiatok by bolo dobré podávať biele druhy, ktoré sú ľahšie stráviteľné. Neskôr môžete pridať aj grahamové alebo celozrnné. Deťom sa však majú dávať nielen celozrnné, ale aj biele druhy, aby nemali nadbytok vlákniny. Do roka je lepšie dávať nevaječné cestoviny. Taktiež je by dieťa nemalo papať potraviny s obsahom kravského mlieka – načo zbytočne riskovať alergiu.

Jedálny lístok vo veku 10 mesiacov je už pomerne bohatý. Dieťa už má zvyčajne vypestovaný pravidelný stravovací režim a papá 5 – 6x denne. Na raňajky (desiatu, olovrant) môže dávať chlebík alebo pečivo. Na chlebík sa dáva tradičné maslo (kravské), lebo je ľahko stráviteľné. K tomu môže byť lekvár, alebo plátok šunky a zelenina. Na spestrenie môžete pripraviť nátierku – napríklad šunkovú, zeleninovú, vajíčkovú (iba žĺtok). Dieťa dostáva 2-3 dávky mliečnych potravín: materské alebo umelé mlieko, mliečne výrobky – vhodné sú najmä jogurty. So syrom a tvarohom je dobré počkať do 1 roka .
Na obed už môžete pripravovať aj jedlo zložené z dvoch chodov – polievky a druhého chodu. Vhodná polievka je zeleninová, mäsový vývar, prípadne strukovinová (napr. hrachová polievka - rozmixovaná). Polievky sa môžu zahustiť zápražkou. Ako druhý chod je vhodný mäsitý pokrm s prílohou a zeleninou, ale i sladký pokrm, alebo zeleninový pokrm – rôzne omáčky, prívarky. Na večeru môže byť kaša alebo aj druhý chod, prípadne hustá polievka.
MUDr. K. Babinská PhD.

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na MUDr. Katarína Babinská, PhD. (Poradňa o výžive)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia