Prispevok pri narodeni

Obrázok

Riešime vaše otázky týkajúce sa poskytovania „rodinných dávok

- prídavok na dieťa,
- rodičovský príspevok,
- príspevok pri narodení dieťaťa,
- nový príspevok na starostlivosť o dieťa,
- príspevky v náhradnej starostlivosti a náhradné výživné.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Prispevok pri narodeni

Poslaťod striebrica » Pon 19.Jan. 2009 9:59

Dobry den, rada by som sa opytala, ci ziadost o prispevok pri narodeni dietata a o priplatok k prispevku je mozne podat aj postou a ci ja ako obcan SR potrebujem potvrdenie zamestnavatela, ze v case narodenia dietata som vykonavala na uzemi SR zarobkovu cinnost (kedze aj SR je clenom EHP - alebo to plati len okrem SR). Za odpoved vopred velmi pekne dakujem.
Prajem prijemny den.
Zlata
striebrica

Poslaťod MPSVaR » Uto 20.Jan. 2009 14:29

Žiadosť je síce možné poslať poštou, treba však počítať s tým, že v prípade potreby si úrad zrejme vyžiada ešte nejaké podklady potrebné k rozhodnutiu a pravdepodobne nebudete chcieť nechať na úrade originálne doklady, napr. rodný list dieťaťa. Nárok na štátne sociálne dávky neovplyvňuje fakt, či niekto je alebo nie je občan SR. Základnými podmienkami popri ďalších podmienkach nároku na príspevok pri narodení dieťaťa je narodenie dieťaťa a trvalý pobyt oprávnenej osoby, predovšetkým matky, na území SR. Tieto podmienky platia aj pre matky žijúce v cudzine, aj pre matky ktoré porodili dieťa v cudzine. V týchto prípadoch však popri prvých dvoch podmienkach nároku je potrebné ešte doložiť, či bola v cudzine vyplatená dávka obdobná príspevku pri narodení dieťaťa, prípadne ak ide o krajiny mimo EÚ aj doklad o tom , že 12 mesiacov pred narodením dieťaťa bola matka zdravotne poistená v SR.
Odbor štátnej podpory a stratégie sociálnej a rodinnej politiky , MPSVR SR
MPSVaR

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na MPSVaR

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia