Téma: vývin reči "nevie rozpravat a ma 4 roky"

Obrázok
Na otázky odpovedá Mgr. Katarína Horňáková, logopédka z Inštitútu detskej reči v Bratislave

Archív zodpovedaných otázok od roku 2006 nájdete TU

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Poslaťod nechty » Str 06.Feb. 2008 21:50

Dobrý deň. Naš syn bude mať štyry roky a ešte nevie dobre rozpravať. Dali sme ho do škôlky keď mal 3 roky aby sa naučil rozprávať, ale nevidim tam velky pokrok. Logopedička nam povedala, že ma alaliu tak nazvala tu jeho rečovu chybu a povedala, že mame prisť keď bude mať štyry roky.Kazala nám s ním cvičiť doma každý deň nové slovo. Snaží sa rozprávať, ale on nevie používať jazyk. Rozpráva len jedno a dvojslabične slová a keď ma povedať dlhšie slovo tak mu vobec nerozumiem.Nevie to spravne zopakovať. Niekedy nehovorí písmena na začiatku slova inokedy na konci. Keď tie slova hlaskujeme tak mu to nerobi problem.Ale spajat to uz nevie. Pismeno H pouziva tosť často aj keď tam nema byť. A vety tie su tiež krátke. Keď sa ho opytate ako sa vola tak niekedy tiež rozmyšľa a začne ho hlaskovať.Keď mal asi dva roky tak vedel povedať r a teraz uz nie. Chcela by som Vas poprosit o radu ako ho mam učiť správnej výslovnosti.
nechty

Poslaťod Mgr. Katarína Horňáková » Štv 07.Feb. 2008 23:32

Milá mamina,

bohužiaľ Vám neporadím touto cestou žiadne cvičenia, nakoľko u Vášho synčeka sa môže jednať o vážnejšiu poruchu reči. Alália je len všeobecný termín pre nerozvinutú reč. Príčiny tohto zaostávania môžu byť rôzne.

Jedno Vám ale poradím: zmeňte logopédku. Odporúčam Vám, aby ste čo najskôr vyhľadali logopéda - odborníka, ktorý Vášho syna nielen vyšetrí a stanoví správnu diagnózu, ale aj Vám ukáže, ako u syna reč rozvíjať. Dobrý logopéd Vám nepovie, aby ste počkali ešte rok, ale okamžite začne problém Vášho syna riešiť a to formou pravidelnej terapie. Spýtajte sa v okolí na dobrého logopéda, prípadne vycestujte za odborníkom do vzdialenejšieho mesta (neviem, odkiaľ ste). Odporúčam Vám, aby ste začali riešiť rečovú poruchu Vášho syna čo najskôr. Držím palce. S pozdravom Katka Horňáková
Mgr. Katarína Horňáková

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na Mgr. Katarína Horňáková

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť