vyvin pozadu a nesustredenost

Obrázok

Detská klinická psychologička.
Poradňa je dočasne neaktívna

PRAX: Odd. klinickej genetiky (1978-2005), od I/2006 - Neštátna psychol. ambulancia (s priamou platbou bez účasti zdravotných poisťovní).

Odpovie na otázky súvisiace s psychomotorickým v ý v i n o m detí (hlavne 0 - 10r.): nerovnomerný alebo rizikový vývin, deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, DMO, Downov sy., deti v adopcii, svalová hypotonia, zaostávanie vývinu reči atď.

Výchovné a rodinné poradenstvo: poruchy adaptácie, spánku, stravovania, problematika mimoriadne nadaných detí, deti po umelom oplodnení, krízová situácia v rodine vplývajúca na dieťa.

Školská zrelosť a poradenstvo pri voľbe školy.
KONTAKT:
MEDICENTRUM, Strečnianska 13, 851 05 Bratislava - Petržalka.
Objednávanie telefonicky: 0905 798 810 (aj bez odporučenia lekára).
Viac...

Archív zodpovedaných otázok od roku 2006 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

vyvin pozadu a nesustredenost

Poslaťod kjalexik » Str 25.Apr. 2012 9:51

dobry den,chcela by som sa vas opytat na dceru / v juli bude mat 3 roky / a na syna / v juni bude mat 7 rokov/. mala nam zacala chodit az v 16.mesiaci a dlho sa v postielke otacala len na jednu stranu a celkovo bola taka stuhnutejsia.prvu slabiku skusila okolo jedneho roku ,ale po asi 3 tyzdnoch uz nehovorila ani to a zacala to znovu skusat az okolo dvoch rokov..dnes ma 2 roky a 9 mesiacov a jej slovna zasoba je okolo 25-30 slov,skusa uz zlahka spajat dvojslovne vety,ale je to velmi biedne a rozumieme jej len my...boli sme aj na logo a psycho vysetreni,kde jej vysiel omeskany vyvin okolo 9mesiacov na logo a takmer rok na psychologickom vysetreni..bohuzial aj velmi malo rozumie a pozna,takze je stale obrovsky problem sa s nou dohovorit.cikat na nocnik/zachod/ sa ucime uz rok..-uz sa aspon vycika,ale stale sa vobec nevie vypytat a uz vobec nie dopredu..a kakat takmer vobec nechce do zachodu,pocka,kym ju ulozime vecer spinkat a vykaka sa do plienky,napriek tomu,ze aj pol hodinu skusame pred spanim na zachode kakat..chcem sa opytat,ci s nou mame len robit vsetko doma poda pokynou logo a psycho,ale by sme mali ziadat aj nejake odbornejsie vysetrenia? v roku a potom v dvoch jej robili EEG a bolo dobre..a este by som chcela poradit,ci je vhodne ju davat do skolky,kde jej nikto nebude rozumiem a pravdepodobne bude mat problem s cikanim a kakanim,takze ak by nam to v skolke aj vydrzali tolerovat,ci nemoze z toho mat nejaku tramu,ked sa jej asi deti budu z viacerych dovodov posmievat...
a druha otazka otazka sa tyka syna,ktory je prvak,nadpriemerne inteligentny a chodi prvy rocnik do skoly pre nadane deti.ucivo zatial zvlada bezproblemov,len nam coraz viac vyskakuje nepozornos a neschopnost sustredi sa na to,co robi..odmalicka reaguje uplne na csetko,takze pre neho velky problem niekde sa zastavit,lebo vzapati nieco vidi alebo pocuje a je zase uplne inde.prvy polrok bol v pohode,ale teraz uz nie je schopny ani urobit jednu stranu s prikladmi bez toho,aby nejaky nevynechal,skontrolovat 4vetny diktat je priam nemozne,lebo nie je schopny to dobre a systematicky sledovat,odpisuje text s mnohymi chybami a ma aj trochu problem pochopit text..viete mi poradit ako by sme mu mali pomoct,pretoze my uz nevieme co dalej,uz sme vyskusali vsetko a je to stale horsie..rozmyslala som nad neurofeedbackom a to by som vas tiez chcela poprosit,ci mi neviete poradit kde / byvama BA III / a ci nieco moze preplacat aj poistovna,lebo to,co som zbezne pozerala na internete bude asi hodny napor na penazenku.dakujem krasne za radu a pomoc,kotianova
kjalexik

Re: vyvin pozadu a nesustredenost

Poslaťod K. Dibarborova » Str 30.Máj. 2012 15:15

Dobrý deň pani Kotianová,

prepáčte mi to oneskorenie, ale mala som toho veľa v práci. Takže najskôr k dcérke.
K presnejšej diagnostike by som potrebovala vedieť veľa anamnestických údajov z jej odterajšieho vývinu. Počnúc priebehom tehotenstva, pôrodom, podrobne raný vývin a výsledky doterajších vyšetrení.
Následne by som potrebovala vývinovým testom zistiť, na akej úrovni je aktuálne hrubá a jemná motorika, porozumenie reči a slovná zásoba, pamäť, pozornosť, sociálne a adaptívne správanie (schopnosť učiť sa a napodobňovať).
Až po tomto zistení dokážem povedať, ako začať s dieťaťom pracovať. Čo je dcérka schopná sa momentálne naučiť a čo ešte nemá zmysel precvičovať, lebo na to nie je zrelá jej nervová sústava.
Taktiež až po tom, keď dieťa zažijem, mám možnosť pozorovať jeho reakcie a dať si všetko do súvislostí, môžem odporučiť, či je potrebné doplniť vyšetrenia iných odborníkov.
Do MŠ by som zatiaľ malú nedávala. Keďže sa ešte nevie dorozumieť, a teda ani sformulovať svoje pocity a potreby, pobyt v detskom kolektíve by bol pre ňu skôr traumou ako prínosom.
Ak by ste mali záujem o predĺženie rodčovskej dovolenky, ako klinický psychológ Vám môžem napísať odporučenie pre Sociálnu poisťovňu. Dôvod na to v každom prípade máte, lebo dieťa si vyžaduje intenzívnu individuálnu starostlivosť. Ak by ste mali záujem o vyššie uvedenú diagnostiku, zavolajte mi na c. 0905 79 88 10, dohodneme si termín vysetrenia.
Čo sa týka syna, ide podla Vášho popisu skôr o problémy týkajúce sa školy.
Mohla by som Vám dať kontakt na kolegyňu, ktorá sa na túto problematiku špecializuje. Možno bude potrebné zamerať sa na diagnostiku syndrómu ADHD, prípadne na niektoré poruchy učenia, ktoré nijako nesúvisia s intelektom .. môžu nimi trpieť aj nadpriemerne nadané deti.
To je asi všetko, čo by som k Vašej otázke mala. Srdečne pozdravujem, K.Dib.
K. Dibarborova

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na PhDr. Kornélia Dibarborová

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia