vekovy rozdiel

Obrázok

Detská klinická psychologička.
Poradňa je dočasne neaktívna

PRAX: Odd. klinickej genetiky (1978-2005), od I/2006 - Neštátna psychol. ambulancia (s priamou platbou bez účasti zdravotných poisťovní).

Odpovie na otázky súvisiace s psychomotorickým v ý v i n o m detí (hlavne 0 - 10r.): nerovnomerný alebo rizikový vývin, deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, DMO, Downov sy., deti v adopcii, svalová hypotonia, zaostávanie vývinu reči atď.

Výchovné a rodinné poradenstvo: poruchy adaptácie, spánku, stravovania, problematika mimoriadne nadaných detí, deti po umelom oplodnení, krízová situácia v rodine vplývajúca na dieťa.

Školská zrelosť a poradenstvo pri voľbe školy.
KONTAKT:
MEDICENTRUM, Strečnianska 13, 851 05 Bratislava - Petržalka.
Objednávanie telefonicky: 0905 798 810 (aj bez odporučenia lekára).
Viac...

Archív zodpovedaných otázok od roku 2006 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

vekovy rozdiel

Poslaťod kajka » Str 23.Máj. 2012 14:05

Dobry den. Rada by som sa spytala aky je vhodny vekovy rozdiel medzi surodencami,tak aby si rozumeli a mali sa radi a nebol v rodine chaos. Pocuvam nazor ze je dobre mat deti kde je 2-3 rocny rozdiel lebo ze sa zahraju spolu a maju aj v dospelosti blizsi vztah,ale zas vidim kto ma takto male deti ze 2 male deti je napor a s tym hratim sa da polemizovat lebo ja s bratom sme rozdiel 2 roky a stale sme sa klbcily. Ja som rozmyslala teda ak bude 2 dieta nad vacsim rozdielom mozno 5-7 rokov ale pocuvam od kamaradok co maju male deti ze to je vela a ze sa spolu nezahraju a nebudu mat vybudovany ziaden vztah. Je to pravda? Ja to berem tak ze si uzijem prve dieta,syn je aj tak velmi zivy a neviem si predstavit behat aj za druhym :D a potom mozno druhe,ale neviem ci robim spravne. Este je tu moznost ze bude syn jedinacik. Aj ked mi zname tvrdia ze jedinacikovia su divny a rozmaznany je to podla vas tak? A este sa spytam na vas nazor kedze som citala ze uz 27 rokov sa venujete tejto praci, su dnesne deti viac zive alebo hyperaktivne ako deti kedysi? Stale sa o tom polemizuje ci su alebo niesu dnesne deti zivsie akcnejsie,niekto tvrdi ze su iny ze ani nie.dalsi ze to maju z tolkeho ockovania ze su adhd. Neviem to posudit,preto sa pytam. Dakujem krasne za odpoved
kajka

Re: vekovy rozdiel

Poslaťod K. Dibarborova » Str 13.Jún. 2012 15:55

Dobrý deň Kajka,

noo čas letíí, ako detský psychológ pôsobím už 34 rokov :)
Začnem od konca ..
Či sú dnešné deti živšie ? Ako sa to zoberie .. rozhodne si nemyslím, že by sa rodili ako "živšie". Ak sa tak prejavujú, je to vplyvom viacerých faktorov.
Určite dnes majú deti výživnejšiu a viac bielkovinovú stravu, ako deti pred 60 a viac rokmi. Ale naopak, majú menej pohybu ako vtedajšie deti. Ak by sa dnešní rodičia opýtali svojich "vojnových a povojnových rodičov", ako trávili svoje predškolské detstvo, pravdepodobne by sa dozvedeli, že nechodili do jasiel, ani do MŠ, ale od rána do večera lietali po vonku a sadli si len vtedy, keď dostali ľahký obed a na olovrant chlieb s masťou alebo s domácim lekvárom...
Do školy chodili peši, aut bolo ako šafránu.
Dnešné dobre živené deti, sa musia už v troch rokoch (často aj skôr) "zaradiť" a robiť všetko podľa harmonogramu a na povel. Nikoho nezaujíma, či je dieťa temperamentné alebo flegmatické, všetci sa hrajú, učia, jedia a spia na povel .. bez ohľadu na individuálne potreby dieťaťa.
Nuž ... doba je iná.
Nemožno sa ale potom čudovať, ak sa dieťa, ktoré vystresovaní a unavení rodičia naložia nevyskákané v škôlke / škole do auta a prevezú ho do paneláku, nedokáže "zmestiť do kože" a sústrediť na plnenie úloh.
Samozrejme, že toto všetko sa netýka detí, ktoré sú hyperaktívne či nepozorné v dôsledku nejakého ochorenia ...

Ad. vekový rozdiel
Všetky informácie, ku ktorým sa dostanete, berte Kajka len ako š t a t i s t i k u.
Vy s manželom a dieťaťom ste automómna rodinná buka, máte svoje povahy, svoj rebríček hodnôt, svoj zdravotný stav a podľa toho sa rozhodujete.
Tak berte aj moju odpoveď.
Ano, je to pravda, že ak je vekový rozdiel medzi súrodencami do 2 rokov, je len logické, že sú k sebe bližšie schopnosťami i vedomosťami a je teda väčšia šanca, že sa spolu prebavia. Záleží však aj od pohlavia deti a rozdielu v ich mentálnom veku !
Štatisticky najproblematickejší býva rozdiel 3 - 4 roky. Starší súrodenec si už stihol zvuknúť na to, že je "stredom vesmíru", až po kolená stojí v období vzdoru (ten začína okolo 2. roku). O to ťažšie si zvyka na súrodenca, ktorý je pre neho ako partner na hru ešte dllllho nepoužiteľný. Akurát si už uvedomuje, že to malé uplakané čudo ho oberá o pozornosť matky i ostatných ľudí ...
Vekový rozdiel 5 a viac rokov je už opäť lepší, lebo staršie dieťa je vcelku rozumné dieťa, dokáže byť empatické, v niečom aj pomôže a dokáže (zväčša) tolerovať mladšieho súrodenca. V podstate ide o dvoch jedináčkov...
Ak zvažujete, kedy a či vôbec mať druhé dieťa, treba určite brať do úvahy Váš vek .. Ak máte 35 a viac rokov, niet už veľa času na premýšľanie. Ak máte napríklad okolo 22 rokov, je času na úvahy dosť.
Život často prináša rôzne zvraty, pozitívne i negatívne a dilemu vyrieši za nás ...
Preto Vám Kajka želám hlavne to, aby ste boli všetci zdraví a mali sa radi.
Srdečne pozdravujem, K.Dib.
K. Dibarborova

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na PhDr. Kornélia Dibarborová

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia