obdobie vzdoru

Obrázok

Detská klinická psychologička.
Poradňa je dočasne neaktívna

PRAX: Odd. klinickej genetiky (1978-2005), od I/2006 - Neštátna psychol. ambulancia (s priamou platbou bez účasti zdravotných poisťovní).

Odpovie na otázky súvisiace s psychomotorickým v ý v i n o m detí (hlavne 0 - 10r.): nerovnomerný alebo rizikový vývin, deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, DMO, Downov sy., deti v adopcii, svalová hypotonia, zaostávanie vývinu reči atď.

Výchovné a rodinné poradenstvo: poruchy adaptácie, spánku, stravovania, problematika mimoriadne nadaných detí, deti po umelom oplodnení, krízová situácia v rodine vplývajúca na dieťa.

Školská zrelosť a poradenstvo pri voľbe školy.
KONTAKT:
MEDICENTRUM, Strečnianska 13, 851 05 Bratislava - Petržalka.
Objednávanie telefonicky: 0905 798 810 (aj bez odporučenia lekára).
Viac...

Archív zodpovedaných otázok od roku 2006 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

obdobie vzdoru

Poslaťod Jana77 » Uto 05.Jún. 2012 22:25

Dobrý deň. Máme veľký problém s dcérkou. O mesiac bude mať 4 roky. Už dlhšiu dobu prežívame obdobie vzdoru. Malá vzdoruje takmer vo všetkom. Hneď ráno to začne s oblečením, večer spoločne nachystané veci si už ráno obliecť nechce, a keď jej neustúpim tak začne doma riadny cirkus. Začne mi veľmi nadávať, vysvetlenie nepomáha, začne ma fyzicky napádať, bije ma, kope ma... Toto robí nielen za oblečenie ale proste ona si dôvod vždy nájde aby nás s manželom mohla terorizovať. Zámerne som napísala že nás s manželom, lebo keď je napr. u mojich rodičov alebo v škôlke, tak tam toto nerobí. Robí to vyslovene hlavne mne a aj manželovi, keď jej niečo nedovolíme alebo ju za niečo vyhrešíme... Už sme skúšali asi všetko, ignorovať ju, aj dostala na zadok... , dokonca raz som si zbalila aj tašku, že keď ma bije, tak ja odídem a nech príde ku nám druhá maminka. Sľúbila, že už bude poslúchať ale po pár minútach bolo všetko po starom. Keď ju zavriem do izby aby sa tam ukľudnila, ona by bola schopná aj rozbiť dvere a doletieť za mnou. Niekedy tak reve, že sa začne až zachádzať. Dneska mi zase nadávala, tak som jej capla po ústach/nie silno/, lebo upozornenia nepomohli a ona sa mi násladne vytrhla z ruky a rozbehla sa s nervami na cestu. Už strácam nervy, deň čo deň aj 3 krát máva takýto výstup. Doslova je ako v amoku. Raz som sa dokonca pred ňou od zúfalstva rozplakala, myslela som že jej to príde ľúto. Uvažujem o návšteve detského psychológa, ale nechcem ju dopovať nejakými utišujúcimi liekmi. Viem, že robíme niekde chybu vo výchove, potrebovala by som poradiť ako ku nej pristupovať. Inak je to veľmi šikovné dievčatko, má perfektnú slovnú zásobu, je veľmi bystrá... Je zatiaľ jedináčik, bola naše vytúžené dieťa, veľmi ju ľúbime, často jej to aj hovoríme, často sa spolu len tak obíjmeme. Svokra mi tvrdí, že ju tou veľkou láskou rozmaznávam. Je na mňa veľmi citovo naviazaná, 2 roky som ju kojila, 3 roky som s ňou bola na materskej, potom som nastúpila do roboty,ona do škôlky. Na škôlku si dlho zvykala, cca pol roka ráno plakávala. Uvedomujem si, že už na ňu nemám toľko času ako keď som s ňou bola doma. Možno si takto vynucuje moju pozornosť. Prosím poraďte ako na ňu. Ďakujem za odpoveď.
Jana77

Re: obdobie vzdoru

Poslaťod K. Dibarborova » Štv 14.Jún. 2012 19:32

Milá Janka,

ako som postupne čítala Vašu otázku, vynárali sa mi priebežne v hlave "pracovné diagnózy" .. nadané dieťa ? jedináčik ?
potreba zmeny prístupu k dieťaťu ?
No a na konci Vašej otázky som sa usmiala, lebo ste to isté napísali aj Vy :)
Určite urobíte dobre, ak detského psychológa navštívite a čím skôr, tým lepšie. Je dôležité zistiť dcérkin mentálny vek, aby ste s ňou vedeli doma adekvátne jednať i pracovať.
Určite sa nemusíte báť, že sa jedná o nejkú diagnózu, v dôsledku ktorej by sa takto správala. To by sa podobne prejavovala vždy a všade, nie len voči vám rodičom.
Problém je niekde vo vašej vzájomnej komunikácii a ten nevznikol zo dňa na deň. Tento začarovaný kruh treba nejako vhodne prerušiť .. Bez vyšetrenia dcérky a bez bližších informácii o prostredí, v ktorom žije, sa konkrétnejšie radiť neodvážim.
Pozdravujem Vás, K.Dib.
K. Dibarborova

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na PhDr. Kornélia Dibarborová

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: yahoo [bot] a 0 hostia