Ako zacat so stavbou pasivneho domu?

[ img ]
katarina.husarova@dsu.sk
www.zelenedomy.sk
Chystáte sa na stavbu domu? Zvažujete, aký by mal byť – konštrukcia, materiály, technológie? Na koho sa obrátiť, keď potrebujete projekt či zodpovedať vaše rôzne otázky? Zaujímate sa o pasívne domy? Hľadáte informácie k záležitostiam typu inteligentná elektroinštalácia, fotovoltaika? Potom aj pre vás je naša poradňa architekta.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Ako zacat so stavbou pasivneho domu?

Poslaťod hannah »

Dobry den pani architektka,

citala som Vase clanky aj prispevky v poradni.
Co to aj o pasivnych domoch a nizkoenergetickej vystavbe. Mam pocit, ze to zase nie je vsteko take jednoduche, ako to podavate ;-) v zmysle: nechce sa mi verit, ze naklady na vystavbu pasivneho domu stupnu len o 10% oproti obycajnemu.
Realne sa bavime o minimalne trojsklach, zatepleni minimalne 20-25 cm izolacie,
zabezpecenie vzduchotesnosti budovy pri drevostavbe rata s pouzitim drahych a hlavne dlhodobo funkcnych pasok....
rekuperacna jednotka je tak isto nakladna zalezitost, tepelne cerpadlo, solarne panely, akumulacna nadoba, podlahove kurenie...

Principialne s vami suhlasim, ze je to perspektivne jedina setrna cesta, ako stavat, len sa mi zda, ze je to proste komplikovanejsie a nie kazdy clovek ma 350 000eur na postavenie domu.
A zda sa mi, ze pouzitie VSETKYCH dostupnych technologii naraz uz trochu ide proti idei pasivneho domu. Ze setrime tak intenzivne, ze na technologiach preplatime usetrene niekolkonasobne.
Na forach zaoberajucich sa danou problematikou sa casto kladie napr otazka, ci tepelne cerpadlo za celu svoju zivotnost "usetri" svoje zriadovacie naklady, a velmi casto to vychadza, ze nie.
Takze k otazke. Ked clovek chce stavat pasivny dom, pri com by mal zacat? Co su nevyhnutne podmienky uspechu?
(napr aky pozemok - co sa tyka svetovej orientacie, ake podlozie, pritomnost termaneho pramena ci spodnej vody na cerpadlo, kolko slnecnych dni, ked ideme vyuzivat solarne zisky...)
ake inzinierske siete by na pozemku mali byt a co naopak clove vuobec neppotrebuje?
Dakujem za odpoved
hannah
hannah
 
Príspevky: 613

Re: Ako zacat so stavbou pasivneho domu?

Poslaťod Zelene domy »

Dobrý den,
začnem od konca - pasívny štandard sa dá dosiahnuť temer v každom prípade. Dosiahnutie pasívneho štandardu v extrémnych prípadoch môže ísť na úkor nárastu ceny vstupných nákladov.
Aby sme sa vyvarovali zbytočnému nárastu ceny realizácie pasívnej stavby, odporúča sa dodržiavať nasledovné zásady:
- dôležité je vybrať vhodný pozemok - orientovaný na juh, nie na kopci, nie v údolí, nie na veternej strane, aby miesto, kde chceme postaviť dom, bolo nezatienené okolitými stavbami, terénom, prírodou.
- tvar a členitosť domu sú takisto dôležitou vstupnou podmienkou - kompaktný tvar, dostatočná veľkosť stavby (najťažšie sa pasívny štandard dosahuje pri malých prízemných dlhých a úzkych domoch s uskočeniami, so sedlovou strechou, kde povala nie je obytná, ale je vykurovaná), malá členitosť budovy sú plusy (tak napr. polguľa je ideálny tvar - platí pravidlo, ze plocha povrchu budovy by mala byť čo najmenšia k objemu budovy - tým pádom sú domy so sedlovou strechou v porovnaní so strechou plochou nevýhodnejšie, pretože plocha obálky budobvy, cez ktorú sa dom ochladzuje, je väčšia, nevýchodou sú malé vikiere v streche, zbytočne členitý tvar pôdorysu a pod.)
- výber vhodných okien (3-sklo, vhodná skladba rámu) od renomovaných výrobcov (nevhodné sú strešné okná, presvetlenie pomocu strešných svetlíkov sa neoporúča) - pri oknách je slabinou rám - čím je okno menšie, tým viac z plochy zaberá rám a menej sklo, výhodnejšie sú pevné zasklenia a veľké, nečlenité sklené plochy, pre okná platí, že by sa mali pokiaľ možno situovať hlavne na južne orientovanú fasádu, eliminovať hlavne okná na sever, na východ a západ pomenej, celkovo by plocha okien nemala presahovať cca 20 % z plochy fasády,
- podpivničenie domu vám realizáciu môže značne predražiť, či je dom pasívny alebo nie, priestory v pivnici sú mnohokrát nedostatočne využívané vzhľadom k účelu, pivničný priestor, ak chceme v pasívnom dome mať, je lepšie situovať mimo tepelnú obálku domu (napr. zriadiť si pivničku v inej časti pozemku, alebo ak pivnica pod domom, tak studená, so zvláštnym vchodom zvonku, nie z vykurovaných častí)
- dosiahnutie pasívneho štandardu môže sťažiť, ak sa v dome rozhodneme mať otvorenú galériu na veľkej ploche
- mínusom je voľba nevhodnej konštrukcie a konštrukčných detailov - toto platí hlavne pri murovaných stavbách, pri drevených stavbách je spájanie stien, podlahy, stropov a strechy riešené bez tepelných mostov, alebo s minimom, opak platí pri murovaných stavbách, drevostavba už v nosnej konštrukcii steny má zabudovanú izoláciu, pri murovanej stavbe má samotné murivo zlé tepelnoizolačné vlastnosti a tým pádom preplatíme na väčšej dodatočnej izolácii, resp. pri murovanej stavbe by sa malo stavať na čo najmenšiu hrúbku muriva (aj 170 cm) a zvyšok by mala tvoriť izolácia, čo sa málokedy uplatňuje ...
- dostatočná a účinná izolácia od terénu, s prerušením tepelných mostov
To je len taký nástrel ...

Od súhrnu správneho uplatnenia týcho zásad potom závisí, akú tepelnú stratu bude mať váš dom a aké technológie budete potrebovať.

Riešení, čo sa technológií týka, je na trhu nespočetné množstvo, ich výber závisií od vašich zvyklostí, preferencií, miestnych podmienok, koľko chcete priamo investovať, kedy očakávate návratnosť ...
Nutnosť v pasívnych domoch je riadené vetranie spojené s rekuperáciou. Nie je to mínus, ale plus, veľa obyvateľov už aj u nás volí rekuperačné vetranie aj keď býva v bytovom dome, alebo v nízkoenergetickom dome z jednoduchého dôvodu, že chce mať väčší komfort pri bývaní - čistejší vzduch bez alergénov a prachu, stálejšiu teplotu a lete navyše lacnú klimatizáciu.
Niektoré rekuperačné jednotky vedia rekuperovať aj vlhkosť (t.j. v zimnom období znižujú vysušovanie interiéru), iné ako vedľajší produkt zdarma pripravovať teplú úžitkovú vodu po celý rok.
Tepelné čerpadlo nie je nutnosť v pasívnych domoch, ak máte na pozemku plyn, môžte zvoliť vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody plynom. Alebo môžete na plyn zabudnúť a zvoliť dokurovanie elektrickým priamovýhrevom - sálavá paleny, priamovýhrevné káble (ak je tepelná strata malá, budete dokurovanie využívať len v najchladnejších obdobiach roka, ušetríte na inštalácii kotla s komínom, môžete u elektrární dosiahnuť zvýhodnenú tarifu a prevádzka vás nevyjde draho).
Tepelné čerpadlá volí veľa ľudí preto, že ich obsluha je jednoduchá, prevádzka komfortnejšia, ak je tepelné čerpadlo v jednom zariadení s rekuperačnou jednotkou, je to ideálna kombinácia, zariadenia nie sú veľké, nepotrebujete obrovskú strojovňu a sklad ako pri peletkových kotloch, a v kombinácii s bojlerom na TÚV vam zabezpečia v dome všetko. Výška obstarávacej ceny závisí od výkonu jednotky, od typu a značky. Je to investícia s návratnosťou na dlhšie obdobie. Mnohé občianske stavby sú bežne vybavené tepelnými čerpadlami, bez toho, aby sme to tušili - kostoly, školy, telocvične, administratívy, hotely. Aj v niektorých rekuperačných jednotkcáh sú zabudované malé tepelné čerpadlá ...
Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré len efektívnejšie premieňa energie.
Ďalšou voľbou môže byť príprava TÚV využitím slnečnej energie - kombinácia fotovoltaických článkov s bojlerom, plynovým kotlom. Tieto technológie sú v súlade s princípmi pasívnych stavieb.
Môžte si zvoliť aj cestu intenzívnejšieho využívania prírodných materiálov - zabudovávať priamo do stavieb materiály, ktoré netreba vyrábať, ale len vhodne upravovať - slamu, konope, ovčiu vlnu, drevo, korok, ľan, hlinu, ľanový olej, ... sú ale drahšie, pretože sú minimálne rozšírené v stavebnej výrobe - majú nesporné výhody od minima uhlíkovej stopy, cez zdravotnú prospešnosť. Ak si ich budete vedieť zabudovať svojpomocne, ušetríte prostriedky.

Na záver snáď len toľko - každá stavba je individuálna, tak ako ľudia sme každí jedineční. Budovať pasívne stavby znamená len lepšie využívať to, čo máme k dispozícii - lokalitu, prírodné danosti, technologické možnosti a vedomosti v tejto oblasti - ako spojiť naše predstavy a požiadavky so skúsenosťami komunity tvorcov pasívnych domov a tak vzájomne prispieť k trvalo udržateľnému životu.

Ing. Katarína Husárová Voleková
Zelene domy
 
Príspevky: 8


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na Ing. Katarína Husárová Voleková

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron