koniec RD, rizokove tehotenstvo, doktorand

[ img ]

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

koniec RD, rizokove tehotenstvo, doktorand

Poslaťod nana »

Dobry den,

precitala som si vsetky prispevky, ktore sa podobali mojmu problemu, ale u mna sa to cele komplikuje tym, ze som na terajsiu RD odchadzala z doktorandskeho studia.
Najprv teda popisem. Som na RD s 2 rocnym synom (v nov. 2008 bude mat 3). Nastupovala som na matersku z doktorandskeho studia (je to taky divny stav, lebo sice som nemala pracovnu zmluvu, len potvrdenie o prijati ale stipendium, ktore som poberala sa posudzovalo ako plat, platili z toho odvody a fungovala som ako normalny zamestnanec). Pocas RD som studium dokoncila (obhalila som pracu) ale nadalej som ostala v evidencii ako doktorand. S nasou mzdarkou som sa bavila o tom a dala mi take info, ze pokial som na RD zatial sa nic nemeni.
Otazka je ale nasledovna. Co sa stane ak mi skonci RD? Pocas tejto RD som bola uz 2x tehotna, vzdy to skoncilo neuspechom. Planujeme este jedne pokus a ak by to vyslo, urcite by som ostala na rizikovom na PN. Ale neviem ci sa vobec mozem vratit cisto teoreticky do "zamestnania" a hned aj ist na PN, ked vlastne neviem ci to miesto realne existuje. Alebo budem ziadat na novo o prijatie do zamestnania. Ak ano neviem si predstavit, ze by ma v takejto situacii aj prijali (aj ked asi nie som povinna im hlasit, ze som na rizikovom, alebo ano?).
Skusim teda sformulovat nejak tie otazky konkretne.
1. Viem ze je moznost, skoncit RD, nastupit do zamestnania a rovno ist na PN az do porodu a potom znovu materska a rodicovska. Ale co ak nemam kam nastupit a po skonceni RD sa vlastne stanem nezamestnana? Ako je to z nezamestnanym na PN?
2. Teoreticky by som to mohla spravit aj tak, ze by som ostala doma so synom. Ale rada by som ho aspon na par hodin dala do skolky. Co v takom pripade, ak bude na tych par hodin v skolke a ja zaroven doma a este aj PN?
Ak ste sa v tych mojich otazkach nestratili (lebo ja uz asi aj ano), budem vam velmi vdacna za radu ako z toho.
Dakujem
nana
 
Príspevky: 1283

Poslaťod JUDr. Soňa Glezgo »

Dobrý deň.

Podľa ust. § 54 ods 1 zák. o vysokých školách:

Doktorandský študijný program ako študijný program tretieho stupňa (§ 2 ods. 5) sa zameriava na získanie poznatkov založených na súčasnom stave vedeckého a umeleckého poznania a najmä na vlastnom príspevku študenta k nemu, ktorý je výsledkom vedeckého bádania a samostatnej tvorivej činnosti v oblasti vedy alebo techniky alebo samostatnej teoretickej a tvorivej činnosti v oblasti umenia. Absolventi doktorandského študijného programu získavajú vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa.

Podľa ust. § 54 ods. 14 cit. zák. obhajobou dizertačnej práce sa doktorandské štúdium končí. Preukazuje sa ňou schopnosť a pripravenosť na samostatnú vedeckú a tvorivú činnosť v oblasti výskumu alebo vývoja alebo na samostatnú teoretickú a tvorivú umeleckú činnosť.

Podľa ust. § 74 cit. zákona na vysokých školách ako zamestnanci pôsobia vysokoškolskí učitelia, výskumní pracovníci, umeleckí pracovníci a ostatní zamestnanci.

Z cit. vyplýva, že ak nie ste vysokoškolský učiteľ pôsobiaci ako odborný asistent, potom ste bola len študentkou, nie zamestnancom. Štipendium, ktoré Vám bolo poskytované sa pre účely sociálnych poistení posudzuje ako mzda, avšak inak nemáte štatút zamestnanca.

K otázke č. 1.

Som toho názoru, že ste nezamestnaná už teraz. Štát za Vás platí dôchodkové poistenie ak ste sa naň prihlásila. Zmeny v zdravotnej poisťovni mal oznámiť poskytovateľ štipendia. Poistné na zdravotné poistenie za Vás titulom starostlivosti o dieťa do 6 rokov platí štát.

Nárok na pn-ku ako nezamestnaná budete mať len za predpokladu, že by ste bola nemocensky poistená. Ako doktorand ste bola povinne nemocensky poistená, avšak titulom tohto nemocenského poistenia by Vám nárok na nemocenské vznikol len ak by ste ešte bola v ochrannej lehote. Tá je bežne 42 dní od zániku povinného nem. poistenia, v prípade, že zanikne v čase tehotenstva je to 6 mesiacov.
Rovnako tiež nárok na materské by titulom uvedeného nemocenského poistenia vznikol len za predpokladu, že by 6 týždňov pred pôrodom trvala ochranná lehota. V prípade, že st v čase zániku povinného nem. poistenia, teda skončení doktorandského štúdia nebola tehotná, odporúčam pre vznik nároku na materské dobrovoľne sa nemocensky poistiť.

K otázke č. 2 : Prepáčte, ale nerozumiem na čo sa presne pýtate. Upresnite prosím otázku po otvorení poradne ( poradňa má limit 40 ot. na mesiac, preto je uzavretá, otvorená bude opäť 1.3) Dávam však do pozornosti, že RD je voľno z práce, poskytované zamestnávateľom na konkrétny účel. Nemôžete byť na RD ak nie ste zamestnaná. Máte status osoby starajúcej sa o dieťa do 3 rokov.
JUDr. Soňa Glezgo
 
Príspevky: 729


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron