Nárok na služobné voľno manžela.

[ img ]

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Nárok na služobné voľno manžela.

Poslaťod katkanov »

Dobrý deň.
Som pár týždňov pred pôrodom a máme doma 18 mesačnú dcérku s ktorou som na rodičovskej dovolenke. Chcem vás poprosiť o radu. Keď budem v pôrodnici, má manžel zo zákona nejaký nárok na služobné voľno??? Alebo si musí čerpať dovolenku???? Viem že má nárok na 1 deň, aby ma odviedol do pôrodnice. To je skutočne všetko??? Nie je ešte nejaký §, ktorý mu umožňuje zostať s malou doma?
Manžel pracuje ako policajt a práve v období dovoleniek hrozí, že by mu šéf dovolenku nepodpísal, lebo už aj tak má málo ľudí.

ďakujem za odpoveď.
katkanov
 
Príspevky: 1023

Poslaťod JUDr. Soňa Glezgo »

Dobrý deň.

Sklamem Vás. Podľa zákona nemá Váš manžel nárok na jeden deň, ale na odvoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť.

Podľa cit. ust. zák. č. 73/1998 Z.z.

§ 81
Dôležité osobné prekážky v štátnej službe

(1) Ak policajt nemôže vykonávať štátnu službu pre dôležité osobné prekážky, je nadriadený povinný poskytnúť mu služobné voľno s nárokom na služobný plat v rozsahu a za podmienok takto:
a) pri vyšetrení alebo pri ošetrení v zdravotníckom zariadení sa služobné voľno poskytne v nevyhnutne potrebnom rozsahu, pokiaľ vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo času výkonu štátnej služby,

b) pri narodení dieťaťa manželke policajta alebo jej na roveň postavenej sa služobné voľno poskytne v nevyhnutne potrebnom rozsahu na prevoz manželky policajta alebo jej na roveň postavenej do zdravotníckeho zariadenia a späť,
c) pri sprevádzaní

1. dieťaťa, manžela (manželky), rodiča policajta na vyšetrenie alebo ošetrenie do zdravotníckeho zariadenia pri náhlom ochorení alebo pri úraze alebo na pravidelné alebo vopred určené vyšetrenie alebo liečenie,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej služby alebo do osobitnej internátnej školy a späť
sa služobné voľno poskytne v nevyhnutne potrebnom rozsahu, najviac však na jeden deň v prípade uvedenom v bode 1, najviac na 15 dní v kalendárnom roku v prípade uvedenom v bode 2. Služobné voľno sa poskytne len jednému z oprávnených a len ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo času výkonu štátnej služby,

JUDr. Soňa Glezgo
 
Príspevky: 729


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia