otec-materska dovolenka

[ img ]

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

otec-materska dovolenka

Poslaťod Monika Mazur »

dobry vecer, rozhodujeme sa s manzelom kto bude na materskej dovolenke po narodeni naseho prveho dietatka.Trocha som si citala o tychto veciach na internete a zistila som ze otec moze ist najskor na matersku az po 14 tyzdnoch od narodenia babatka.Je to pravda? Nemoze ist skor? za odpoved vopred dakujem.Monika
Monika Mazur
 
Príspevky: 2

Poslaťod gabo@redakcia »

Dobrý deň, Monika.
Je potrebné rozlíšiť medzi materskou dovolenkou ( voľno z práce) a materským (peňažná dávka).
Podľa ust. § 166 ods. 1 Zákonníka práce

V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

Z uvedenej citácie zákona je zrejmé, že aj muž môže ostať doma a starať sa o narodené dieťa od jeho narodenia, nepôjde o materskú ale o rodičovskú dovolenku, ktorá má v uvedenom rozsahu rovnaký právny režim ako materská dovolenka u ženy.

Avšak čo sa týka materského, je situácia odlišná.
Podľa ust. § 49 zák. č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení

(1) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 22 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z týchto detí sa stará, a iný poistenec, ktorý je osamelý a ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, majú nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia ôsmich mesiacov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

(2) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti, je

a) otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,

b) otec dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,

c) manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,

d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,

e) manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela, alebo

f) fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu.



Z uvedeného vyplýva, že otec dieťaťa, ak sa s matkou dohodne, že ostane na materskej dovolenke tak môže urobiť od narodenia dieťaťa, pričom jeho stav sa bude nazývať rodičovská dovolenka, avšak nárok na materskú mu vznikne až po uplynutí 6 týždňov od pôrodu. Na materskej dovolenke ( voľno z práce) môžu ostať aj obaja rodičia, avšak nárok na zodpovedajúcu dávku má len jeden rodič. Ak by ostal otec dieťaťa na rodičovskej dovolenke od narodenia dieťaťa a matka by nemala nárok na materské, od narodenia dieťaťa môžete požiadať o rodičovský príspevok, po vzniku nároku na materské nárok na rodičovský príspevok zanikne.

JUDr. Soňa Glezgo
gabo@redakcia
Site Admin
 
Príspevky: 674


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron