platenie výživného

[ img ]

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

platenie výživného

Poslaťod Juraj Koller »

Rad by som vedel , ak môj syn teraz maturuje , to znamená,že v máji 2008 končí strednú školu a už dalej nejde študovať, či moje posledné výživné bude májové???
Prosím Vás o odpoved do ktorého mesiaca roku 2008 mám výživné zaplatiť???

Taktiež by som sa rád informoval, čo v prípade, ak moja dcéra, ktorá je v 3.ročníku strednej školy a prestane do nej chodiť už pol roka, som povinný platiť výživné, alebo ako mám postupovať, prestať výživné posielať ????
Juraj Koller
 
Príspevky: 1

Poslaťod gabo@redakcia »

Dobrý deň, pán Koller.
Podľa ust. § 62 Zákona o rodine

(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30% zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.

(4) Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.

(5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.


Z uvedeného vyplýva, že vyživovacia povinnosť nie je viazaná na školskú dochádzku, ale na schopnosť dieťaťa samé sa živiť. Keďže je to pojem dosť neurčitý a v praxi môžu nastať rôzne situácie, v prípade, ak sa domnievate, že takáto situácia nastala, odporúčam podať na súd návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti voči deťom. Daný postup je nemieste vtedy, ak vzťahy medzi Vami a deťmi, prípadne matkou detí nie sú tak dobré, aby ste sa dokázali dohodnúť a reálne zhodnotiť situáciu.
Samozrejme, že v praxi je bežné, že rodič prestane platiť výživné lebo dieťa prestalo študovať. Ak sa nikto ničoho nedomáha, je to v poriadku a nič sa nedeje. Avšak nie sú výnimkou ani situácie, kedy v dôsledku zlých rodinných vzťahov dochádza k vymáhaniu výživného, trestným oznámeniam a pod. Vzhľadom k tomu, že máte rozhodnutím súdu určenú povinnosť platiť na deti výživné odporúčam uvedený postup v záujme zachovania právnej istoty všetkých zúčastnených.


JUDr. Soňa Glezgo
gabo@redakcia
Site Admin
 
Príspevky: 674


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia