Ziadost o znizenie vyzivneho

[ img ]

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Ziadost o znizenie vyzivneho

Poslaťod gabo@redakcia »

Dobrý den,potrebovala by som poradit v pripade,že moj ex manžel,požiadal o
zniženie vyživneho,na našu 15 ročnu dceru,ktora končí základnu školu.Pracuje
v zahraničí a jeho skutočny prijem je približne 100 OOOsk mesačne,odvovodnil
to tým,že sa zdražilo nájomne a cestovanie,danove priznanie si dal
samozrejme urobit tak,že má velke vydavky,,a na dceru navrhol pri rozvode
sumu 5000sk,,a o 9 mesiacov podal navrh na zníženie -2000sk.Dceru vobec
nenavštevuje,aj ked ma neobmedzeny styk a byva u priatelky o 500 m dalej.Pri
poslednom stretnutí v marci 2008,kupil dcere botasky v hodnote 2990sk-na
narodeniny a vianoce,,a v aprilovom výživom to odpočítal.Ja pracujem
priležitostne v Rakusku ako opatrovatelka,,ale nakolko sa potrebujem venovat
dcere,lebo ju čaka skuskove obdobie,tak nemám ešte vybavenu živnost a teda
ani staly a trvaly prijem.Poradte mi prosim Vás,,ako mam postupovat,,aby sa
neznížilo výživne na dceru,pretože,ak začne navštevovat strednu školu,tak sa
mi vydavky ešte navyši!
a..dakujem
gabo@redakcia
Site Admin
 
Príspevky: 674

Poslaťod gabo@redakcia »

Dobrý deň.

Podľa ust. § 62 a § 63 ods. 1,2 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine v platnom znení

(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30% zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.

(4) Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.

(5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.

§ 63

(1) Rodič, ktorý má príjmy z inej než závislej činnosti podliehajúcej dani z príjmu, je povinný preukázať ich súdu, predložiť podklady na zhodnotenie svojich majetkových pomerov a umožniť súdu sprístupnením údajov chránených podľa osobitného predpisu zistenie aj ďalších skutočností potrebných na rozhodnutie. Ak si rodič nesplní túto povinnosť, predpokladá sa, že výška jeho priemerného mesačného príjmu predstavuje dvadsaťnásobok sumy životného minima.

(2) U rodiča, ktorý má príjmy z inej než závislej činnosti podliehajúcej dani z príjmu, súd neberie do úvahy výdavky, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť alebo ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť v takom rozsahu v súvislosti s touto činnosťou, a možnosti a schopnosti povinného posudzuje podľa predpokladaného príjmu, aký by povinný dosiahol, ak by tieto výdavky nerealizoval.


Z uvedeného je zrejmé, že pre určenie výšky výživného sú rozhodujúce majetkové pomery, čo je širší pojem ako len príjem sám o sebe. Súd pri posudzovaní majetkových pomerov nevychádza len z daňového priznania. Rovnako tiež súd nevezme do úvahy všetky vynaložené výdavky, ale len nevyhnutné a účelne vynaložené výdavky. Zvýšenie životných nákladov sa týka nielen otca dieťaťa, ale všetkých. Nie je to dôvod na zníženie výživného. Odporúčam Vám, aby ste sa k návrhu, ktorý Vám súd doručí na vyjadrenie v stanovenej lehote vyjadrila. Vo vyjadrení uveďte všetky skutočnosti, ktoré namietate, tak ako ste ich uviedla aj v tejto otázke. Ak viete o jeho iných príjmoch, resp. majetkových pomeroch, je potrebné uviesť aj tieto skutočnosti. Poukážte na neefektívnosť, resp. účelovosť vynaložených nákladov, na skutočnosť, že náklady sa zvýšia nielen jemu ale aj Vám, okrem iného aj v súvislosti s nástupom dcéry na strednú školu. Na záver uveďte, ako navrhujete, aby súd rozhodol ( žalobu v celom rozsahu zamietol) , príp. môžete žiadať vzhľadom k skutočnostiam aj zvýšenie výživného.

Rodič ak dieťaťu kúpi niečo nad rámec plnenia si určenej vyživovacej povinnosti nemôže túto položku odpočítať z výživného. V tejto časti má teda voči Vám dlh na výživnom, ktorý môžete vymáhať aj cestou exekútora.
gabo@redakcia
Site Admin
 
Príspevky: 674


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron