DNP - zrušiť alebo nechať?

[ img ]
právnička
Poradňa dočasne neaktívna
Ako zdroj informácií môžete využiť už zodpovedané otázky, alebo nasledujúce články:
Dobrovoľné poistenie a maximálne materské 2012
Dobrovoľné poistenie od 1.februára 2012
Prehľad peňažných dávok pre rodiča
Kika odpovedala na veci ako materské, rodičovský príspevok, a iné sociálne dávky, ktoré patria rodičom v súvislosti s narodením dieťaťa a starostlivosťou oň.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

DNP - zrušiť alebo nechať?

Poslaťod Jaruška »

Dobrý deň, chcela by som Vás aj ja poprosiť o radu: Som zamestnaná a od decembra 2010 si platím DNP, lebo som chcela otehotnieť a dostávať teda potom maximálnu materskú. Tehotná nie som, a na PN som poistenie nikdy nevyužila. Čo by ste mi radili, čo je teraz najlepšie urobiť? Mám si to platiť ďalej, dúfať, že čoskoro otehotniem, alebo potom jednoducho o všetko prísť, ak sa schváli nový zákon? Alebo sa do konca januára odhlásiť a znova sa prihlásiť, aby som získala čas a mohla si aj po 1.2. 2012 platiť DNP po starom, a dúfať, že v tom čase otehotniem? Na jednej strane mi pripadá dosť trápne a špekulatívne takto uvažovať, ale naozaj neviem, čo teraz, predsa len, celý rok som do toho investovala, nijako som to nevyužila a ešte ma v podstate určite čaká splátka v januári... Čo by ste mi radili?

Vopred vďaka.
Jaruška
 
Príspevky: 2351

Re: DNP - zrušiť alebo nechať?

Poslaťod Kika Kovacikova »

Dobrý deň,

mne skôr pripadá trápne, že novela chtiac nechtiac nabáda všetky ženy, ktoré si platia DNP, aby teraz rýchlo plodili pod vianočnou duchnou. Napríklad aj vo Vašom prípade - už zaplatených 270 dní máte a či sa do februára odhlásite, prihlásite, alebo aj len tak budete sedieť so založenými rukami v tureckom sede, DNP Vám zo zákona zanikne k 31.januáru (po 1.februári si bude môcť platiť DNP po starom iba taký poistenec, ktorý ešte nemá zaplatených 270 dní). Ak v tomto termíne nebudete tehotná, nebudete v ochrannej lehote (8 mesiacov), vrámci ktorej by Vám vznikol nárok na materské z tohto DNP. Už Vám bude treba prihlásiť sa do nového systému poistenia pre budúcu materskú. Neviem, čo by som Vám poradila. Ale ak by sa Vám zadarilo otehotnieť, zrejme budete mať s kým kočíkovať :-)
Kika Kovacikova
 
Príspevky: 140


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na Kika Kováčiková

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia