Introvert v škôlke, extrovert doma?

[ img ]

Mgr. B. Vrábelová sa venuje práci s deťmi s poruchami učenia a poruchami správania už od maličkého veku (hyperaktivita, vzdor, agresivita, oneskorený vývin,...)

www.docbibi.sk
Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Mgr.Barbora Vrábelová
Sociálno-pedagogická poradňa ASTARTÉ
Slowackého 18
82104 Bratislava
tel: 0911 223 004
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Introvert v škôlke, extrovert doma?

Poslaťod Zuzana+M+V »

Dobrý deň,
chcem sa opýtať na Váš názor.
Začnem od začiatku. Môj syn odmalička veľmi neinklinoval k deťom. Pamätám si, že už ako polročné bábätko, keď sme sa stretli s rovesníkmi, plakal, keď sa k nemu nejaké viac priblížilo, nedajbože sa ho dotklo. Síce sme sa s deťmi stretávali pomerne často, nezvykol si na kontakt s deťmi, rovesníci ho nikdy nezaujímali, skôr to vyzeralo, že z nich má strach. Radšej sa hral sám. Naopak, pri starších deťoch (cca od 5 rokov vyššie) a pri dospelých, nikdy nemal problém, okamžite sa zmenil na usmiate slniečko, džavotal, predvádzal sa. Či to boli známi dospelí, alebo neznámi, na ulici, v obchode...
Pred nástupom do škôlky sme chodili pravidelne do materského centra na predškôlkárske aktivity, aby si zvykol na deti, učiteľku, aj organizované činnosti. Kým si ho nikto nevšímal, bolo všetko v poriadku, usmieval sa, pozoroval, ale akonáhle ho učiteľka chcela zapojiť, alebo prišlo nejaké dieťa, nastal cirkus a chcel ísť radšej domov. Keď sme sa doma o "malej škôlke" rozprávali, hovoril, že je tam dobre a teší sa tam.
Mali sme veľké šťastie, že pani učiteľka, ktorá viedla tieto aktivity v MC sa v septembri stala Maťkovou učiteľkou v škôlke. Nastúpil tam zdanlivo úplne bez problémov, zobral ako fakt, že ocino chodí do roboty a on do škôlky (chodia ráno spolu), ani raz neplakal, že tam nechce ísť.
LENŽE - v škôlke skoro nerozpráva, keď niečo chce, učiteľky to z neho ťahajú ako z chlpatej deky. S deťmi nekomunikuje vôbec. S hračkami sa takmer nehrá (tvrdí, že nie sú jeho, tak nemôže). Síce sa učiteľkám podarilo zapojiť ho do kolektívnych hier (kolo kolo mlynské, a pod), podarilo sa im presvedčiť ho, aby sa chytil s inými deťmi za ruky, ale veľmi ma trápi to, že vôbec nekomunikuje s deťmi. Keď poňho prídem, stojí bokom a pozoruje, kým ostatné deti sa hrajú v skupinkách. Učiteľky sa ho aj snažia zapájať, ale nechce.
Na druhej strane, doma si svoju mlčanlivosť v škôlke vynahrádza, ešte len prekročíme bránu a už sa rozrozpráva, ale skoro vôbec nie o škôlke. Keď sa ho pýtam, tak hovorí, že sa tam teší a je tam dobre, ale "nehrá sa s ničím, nerobí tam nič, deti sa volajú neviem"...
Ešte na dokreslenie jeho povahy, je dosť konzervatívny, kedysi sme mali problém obliecť mu niečo nové, dať mu nové jedlo a podobne. Vadili mu také drobnosti, ale na druhej strane, na veľké zmeny (sťahovanie, samostatná izbička, narodenie sestričky) si zvykol úplne bez problémov, zobral ich ako nemenný fakt.
Čo sa týka hier, dokáže sa veľmi dlho zabaviť sám, mal obdobie, keď dokázal veľmi dlho skladať puzzle, mal obdobie keď ho zaujímali len vláčiky a nič iné, obdobie, keď stále vonku sledoval len značky áut. Vždy to bolo veľmi intenzívne, a keď ho niečo chytilo, nezaujímalo ho nič iné. Momentálne má obdobie otvárania a zatvárania dverí, už mesiac a pol ho nebaví nič iné, len dvere a kľúče.
Čo sa týka cudzích dospelích, tak má teraz také fázy, niekedy sa hanbí a nechce ani pozdraviť, inokedy sa okamžite začne predvádzať.
Najviac ma trápi ten jeho nezáujem o komunikáciu s deťmi, čo si o tom myslíte?
Dočítala som sa teraz o Aspergerovom syndróme, tak ma napadlo, či by toto nemohol byť náš problém. :cry:
Ospravedlňujem sa za dĺžku príspevku. :oops:
S pozdravom,
Zuzana
Zuzana+M+V
 
Príspevky: 4769

Poslaťod Mgr. Barbora Vrábelová »

Dobrý deň, myslím, že nemusíte mať o synčeka obavy, je to normálne dieťa, ktoré jednoducho preferuje hru individuálnu. Treba mu nechať čas na dozretie, vekom sa tento stav môže zmeniť. Učiteľky robia veľmi dobre, že sa ho snažia zapájať ale nenútia ho, to je výborné - on časom zistí, že s deckami je sranda, len na to musí prísť sám. O Aspergerov syndróm určite nejde, to je forma autizmu a z Vášho synčeka nejde nič autistické. Ak tento syndróm chcete úplne vylúčiť, odporúčam nakontaktovať sa na centrum ANDREAS, oni Vám poskytnú viac informácii týkajúcich sa autizmu. Ale Váš synček je normálne zdravé dieťa, nehľadajte v ňom zbytočne nejaký problém, len preto, aby bol. Berte ho takého aký je. Ak sa mu v škôlke páči, aj napriek tomu, že sa do hier nezapája, je to pozitívny znak spokojnosti dieťaťa a profesionálneho a správneho prístupu učiteliek. Deti sa vždy správajú inak v škôlke a úplne inak doma, je to celkom normálne :) nemusíte sa ničoho báť ;)
Mgr. Barbora Vrábelová
 
Príspevky: 201


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na Mgr. Barbora Vrábelová (Sociálno-pedagogická poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia