Porada s psychológom

[ img ]

Mgr. B. Vrábelová sa venuje práci s deťmi s poruchami učenia a poruchami správania už od maličkého veku (hyperaktivita, vzdor, agresivita, oneskorený vývin,...)

www.docbibi.sk
Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Mgr.Barbora Vrábelová
Sociálno-pedagogická poradňa ASTARTÉ
Slowackého 18
82104 Bratislava
tel: 0911 223 004
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Porada s psychológom

Poslaťod Jaruška »

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či by sme mohli s dcérou navštíviť pedagogicko-psychologickú poradňu bez odporúčania školy.

Máme doma druháčku -má sedem a pol. Doteraz v škole veľmi dobre prospievala, najmä sme sa potešili, že sa jej prvý ročník v škole páčil, bola zvedavá, snažila sa, prospievala dobre. Panu učiteľka ju vždy hodnotila veľmi dobre - aj správanie, aj že je šikovná, veľmi rýchlo sa naučila čítať a aj teraz patrí v čítaní medzi najlepšie deti a má aj dobrú slovnú zásobu. V prvom ročníku chodila do školy zvedavá a tešila sa. Úlohy zvládala v pohode, mali ich tak asi na polhodinky denne. Má asi aj silné pro-sociálne cítenie, postavila sa v triede na stranu šikanovaného chlapca a vďaka tomu sa zistila pravda a prijali sa opatrenia, čo možno pomohlo atmosfére v celej triede. V triede má kamarátov, problémy nemá.

V podstate nie je oficiálny dôvod navštíviť psychológa, ale rada by som to urobila. A to z dvoch dôvodov: Rada by som vedela, na čo má nadanie a ako by sme jej pomohli ďalej sa orientovať. Ďalší dôvod je ten, že hoci doteraz prospievala veľmi pekne a pani učiteľka ju aj teraz hodnotí ako bezproblémovú, predsa len nám povedala, že by sa mala lepšie sústrediť a "zrýchliť" - stihnúť toho viac. Majú novú pani učiteľku, ktorá im dáva aj oveľa viac úloh ako tá predchádzajúca.Pokiaľ je to tak, že jej zrýchliť treba, tak jasné, že urobíme pre to všetko. Ja mám však pocit, že je to veku primerané a že sa v poslednom čase kvôli tomu iba stresujeme. Na veci, ktoré ju zaujímajú sa vie totiž sústrediť pekelne a na ostatné tiež celkom dobre. V triede majú veľa detí s odloženou školskou dochádzkou, teda aj o rok starších a chlapcov je oveľa viac ako dievčat, v triede je vraj občas hluk, počet detí je cca 20. Preto mám pochybnosti.Trvá to už 2 mesiace. Dcéra si stále akosi menej verí, už nechodí do školy s takou radosťou, domov nosí veľa úloh -trvá to aj vyše hodiny, niekedy aj viac, potom je z toho unavená. Nosí totiž aj cvičenia, ktoré vraj nestihla v škole. Nie je sama.

Môžem sa teda aj sama, bez odporúčania školy obrátiť na nejakú pedagogicko - psychologickú poradňu v okolí? Môžem to urobiť súkromne? A aký je váš názor, mám to vôbec robiť? Je to opodstatnené? A čo naša dcéra, nebude to pre ňu zvláštny pocit?
Jaruška
 
Príspevky: 2351

Re: Porada s psychológom

Poslaťod Mgr. Barbora Vrábelová »

Dobrý deň, ja nevidím dôvod na návštevu pedagogicko-psychologickej poradne. Vaša dcérka je normálne zdravé dieťa :wink: , normálne prospievajúce, niet sa čoho obávať. To, že je šikovná, je fajn. Nová učiteľka je momentálne zdroj neistoty a obáv - dáva deťom viac úloh, ak by sa vám zdalo, že tých úloh je naozaj príliš a nahrádzajú nestihnutú výuku na hodinách, treba to riešiť najprv rozhovorom s učiteľkou a následne s vedením školy. To, že deti dostávajú úlohy mierne nad ich sily, je v poriadku, avšak učiteľka by mala vedieť rozlíšiť, ktorým deťom to prospeje a ktorým nie, nakoľko sa nedá pracovať so všetkými deťmi rovnako. Vyšším ročníkom bude úloh pribúdať a taktiež času, ktorý bude nad nimi tráviť - čo je predsa úplne normálne :wink: Čo sa týka návštevy psychológa ohľadom "nadania" - nepíšete, ktorá oblasť alebo ktorá činnosť je evidentne uprednostňovaná, takže nevidím žiadne nadanie. Nie všetky deti sú nadané alebo majú na niečo talent. Avšak, neviem posúdiť, či tak naozaj je, nakoľko dcérku osobne nevidím. Súkromného psychológa môžete navštíviť aj z vlastnej vôle, taktiež pedagogicko-psychologickú poradňu, nepotrebujete k tomu nijaké odporúčania. Aj keď podľa môjho názoru a vašeho popisu je to zbytočné, nevidím totiž u dcérky žiadny problém, ktorý by bolo treba riešiť. Pekný večer prajem :)
Mgr. Barbora Vrábelová
 
Príspevky: 201


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na Mgr. Barbora Vrábelová (Sociálno-pedagogická poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron