Používanie oboch rúk

[ img ]

Mgr. B. Vrábelová sa venuje práci s deťmi s poruchami učenia a poruchami správania už od maličkého veku (hyperaktivita, vzdor, agresivita, oneskorený vývin,...)

www.docbibi.sk
Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Mgr.Barbora Vrábelová
Sociálno-pedagogická poradňa ASTARTÉ
Slowackého 18
82104 Bratislava
tel: 0911 223 004
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Používanie oboch rúk

Poslaťod Jaruška »

Dobrý deň, všimla som si, že naša osemročná dcérka, druháčka, niekedy používa obe ruky naraz. Napríklad pri kreslení je schopná nakresliť alebo dokresliť tvár oboma rukami súčasne - vlasy, uši atď. Oficiálne je praváčka, hoci jej štýl písania je pomerne zvláštny - niekedy mi to pripadá, akoby pravák písal ľaváckym štýlom - zhora. Snažíme sa ju na to upozorňovať, ale mám pocit, že inak píše dobre a upozorňovanie ju iba stresuje. Prebrali sme to aj s pani učiteľkou už minulý rok, tiež povedala, že by to tak nemalo byť a bude sa snažiť na ňu dozerať. Ale pokračuje to stále. Nezdá sa mi však, že by s tým bol inak problém, až na to, že si občas niečo zakryje alebo rozmaže, ale toho je málo. A občas mám obavy, aby si v takej mierne neprirodzenej polohe časom nejako nepresilila ruku alebo aby nesedela nakrivo. V škole sa jej darí.

Čo to znamená, keď používa obe ruky naraz? Môže to ovplyvvniť hra na keyborde, kde už vie hrať oboma rukami? Nemám žiadne obavy, lebo vidím, že v škole jej to neprekáža, rada kreslí, dobre píše - nemyslím len grafickú stránku, ale zachytávanie hlások celkovo: Len sa mi tá obojručnosť vidí zaujímavá. Dá sa z toho niečo usúdiť?

Vopred vďaka za odpoveď a pekný deň.
Jaruška
 
Príspevky: 2351

Re: Používanie oboch rúk

Poslaťod Mgr. Barbora Vrábelová »

Dobrý deň, vaša dcérka pravdepodobne nemá vyhranenú dominantnú ruku...to znamená, že môže ísť o ambidextriu - nevyhranenú lateralitu. Ľahko to zistí psychológ alebo špeciálny pedagóg jednoduchým testom na určenie laterality, ktorý vám spravia v poradni či psychologickej alebo špeciálno-pedagogickej :wink: Nevyhranenosť neovplyvňuje kvalitu výučbového procesu, ani kvalitu života, pokiaľ je dieťa minimálne priemerne inteligentné, takže sa nemusíte ničoho obávať :) Dcérku trpezlivo usmerňujte, nenúťte ju však k spôsobom písania, ktoré jej budú nepríjemné a neprirodzené...ak má škola špeciálneho pedagóga alebo psychológa, choďte sa k nemu poradiť. Pekný večer prajem :wink:
Mgr. Barbora Vrábelová
 
Príspevky: 201


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na Mgr. Barbora Vrábelová (Sociálno-pedagogická poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia