tehotenstvo a dojčenie

Certifikovaná poradkyňa v dojčení absolvoval a školenia Laktačnej ligy v spolupráci s OZ Mamila a UNICEF . Ponúka internetové konzultácie, informácie a poradenstvo v oblasti dojčenia a starostlivosti o rodinu.

Archív všetkých odpovedí našej poradne dojčenia od roku 2003 nájdete TU

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

tehotenstvo a dojčenie

Poslaťod aliaska »

mám štvormesačného syna, ktorého dojčím. "Podarilo" sa mi asi otehotnieť. Chcem sa opýtať, má tehotenstvo vplyv na tvorbu mlieka?
aliaska
 
Príspevky: 4118

Poslaťod Mgr. Ema Krajčovičová »

Dobrý deň milá mamička. Tehotenstvo môže hlavne v druhom trimestri spôsobiť zníženie tvorby mliečka a v tom období bude vaše dieťa už príjmať aj tuhú stravu, takže myslím, že by to nemal byť žiadny problém. Môžete aj naďalej dojčiť, je možné, že dieťa si bude dojčenie častejšie pýtať. Dojčite na požiadanie a tvorbu mlieka môžete skúsiť podporiť pitím čajov na tvorbu mlieka vhodných počas tehotenstva, homeopatikami a podobne. Niektoré ženy uvádzajú aj vplyv každodenného jedenia ovsených vločiek -jedna miska ovsených vločiek, alebo výrobkov z ovsených vločiek- na zvýšenie tvorby mlieka. V posledných mesiacoch, môže kolostrum spôsobiť, že stolica staršieho dojčiaceho dieťaťa je redšia. Je to však úplne v poriadku, stolica sa mu upraví, keď sa bude opäť tvoriť zrelé mliečko. Často sa spomína, že žena by nemala dojčiť keď je tehotná, no patrí to medzi jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich mýtov o dojčení. Nie je to pravda. Tehotná žena môže stále dojčiť, ak si to matka a dieťa stále želajú. Dojčenie môže dokonca pokračovať aj po pôrode. Veľa žien sa rozhodne prestať dojčiť hlavne kvôli bolestiam pŕs či kvôli iným príčinám, no v skutočnosti u zdravej ženy neexistuje medicínsky dôvod k ukončeniu dojčenia.
Želám veľa šťastia a príjemné tehotenstvo. S pozdravom, E. Krajčovičová
Mgr. Ema Krajčovičová
 
Príspevky: 126


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na Mgr. Ema Krajčovičová, psychologička (poradňa dojčenia)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia