Téma: vývin reči "Synovi nie je moc do reci....."

[ img ]
Na otázky odpovedá Mgr. Katarína Horňáková, logopédka z Inštitútu detskej reči v Bratislave

Archív zodpovedaných otázok od roku 2006 nájdete TU

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Poslaťod Monika »

Dobry den,chela by som poprosit o radu co sa tyka mojho syna.Teraz vo februari bude mat 3 roky,a akosi sa mu stale nerozvezuje jazycek.Vie povedat mama ,tata, Nataka(meno jeho sestry Natalky),baba ,ham ,pi (ked je smedny),a snad este 10 slovicok.Vety este netvori skoro ziadne,ked tak tak tou svoju recou - hatlaninou.Napr mi povie: Ado nete pa ...( preklad Ado nechce ist spat..),alebo Ado ha ,( ado sa ide hrat) Ado pupa( Ado sa ide kupat..) a pod vety ktorym uz ako tak rozumiem.Inak je velmi sikovny,rozumie vsetkemu co mu poviem,ja alebo ostatny,je velmi bystry, mal by nastupit teraz do skolky, dokonca aj vysetrenia sluch ma v poriadku kam nas poslala nasa pediatricka...Je pravda ,ze syn je velmi zivy,skoro by som povedala ze hyperaktivny,do vsetkeho sa hrnie,nikde neposedi... Chcem sa spytat mam s nim navstivit poradnu logopeda?
A este jedna otazka: S dcerkou uz poradnu logopeda navstevujeme kedze nievie spravne vyslovit " L a R" ,ale ziadne pokroky tiez nevidim.I ked poctivo cvicime doma.Ked dcerku opravim tak L aj spravne pouziva vo vetach,ale este stale ho pouziva ako to jej vyhovuje.Chcem sa spytat ako dlho to potrva kym sa to nauci spravne?Kedze je dcerka predskolacka ma 5,5 roka,teraz v septembri by mala ist do prvej triedy,a nechcem aby sa v triede citila zle kvoli nespravnej vyslovnosti.... Co mi poradite na oba moje problemy???
Dakujem Vam velmi pekne za radu,a prajem pekny den,Monika
Monika

Poslaťod Mgr. Katarína Horňáková »

Milá Monika,

čo sa týka Vášho syna, zdá sa, že jeho vývin reči je naozaj oneskorený. Hoci Vy píšete, že vety netvorí, hneď uvádzate niekoľko príkladov viet, a to dokonca trojslovných. Je však pravda, že dieťa vo veku Vášho syna by sa malo vyjadrovať aj celými súvetiami, čiže dlhšími vetami s použitím spojok. V tomto veku zatiaľ nezáleží na výslovnosti. A je znajvné, že Váš syn si svoju výslovnosť zjednodušuje (napr. vynecháva hlásky, slabiky, zamieňa hlásky a pod.). Ja by som Vám odporučila návštevu logopéda, aby stanovil vývinovú úroveň reči Vášho syna a poučil Vás o tom, ako stimulovať jeho reč. Hľadajte logopéda, ktorý pracuje s deťmi mladšími ako 3 roky alebo s deťmi, ktoré sa oneskorujú vo vývine reči.

Čo sa týka Vašej dcérky: nácvik správnej výslovnosti trvá rôzne dlho u rôznych detí. Niektoré zvládnu aj najťažšiu hlásku v slovenčine R za pár týždňov, lebo boli na ňu už akosi "pripravné". Niektorým deťom to trvá podstatne dlhšie, niekedy aj vyše roka, kým zvládnu tieto dve hlásky. A to aj vtedy, ak doma poctivo cvičia každý deň. Je dôležité cvičiť v domácom prostredí (aspoň 5 minút denne) a pri aktivitách, ktoré má dieťa rado, aby sa nový spôsob výslovnosti čo najrýchlejšie preniesol aj do spontánnej reči. Niekedy táto fáza nácviku (tzv. automatizácia) je zdĺhavá. To, či to Vaša dcérka zvládne do septembra je ťažké posúdiť, ale vedzte, že nebude prvá ani posledná, ktorá pôjde do školy s nesprávnou vývlovnosťou (ak by sa jej to dovtedy nepodarilo). S nástupom do školy sa deti stávajú zodpovednejšie a niekedy nácvik výslovnosti sa urýchly práve vstupom do školy. Hoci logopédi by radi videli všetky deti v škole bez porúch výslovnosti.

Držím palce pri riešení Vašich logopedických "problémov". S pozdravom Katka Horňáková
Mgr. Katarína Horňáková

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na Mgr. Katarína Horňáková

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia