PRIVELA MLIEKA?

[ img ]
Odborníčka na výživu Vám rada zodpovie hlavne na tieto okruhy otázok: výživa počas tehotnosti, výživa dojčiacich mamičiek, výživa dojčiat a batoliat, dojčenie, prípravky mliečnej výživy, zaraďovanie nemliečnych potravín, obsah živín v potravinách, potravinové alergie, diéty, neznášanlivosť mlieka, bezlepkova diéta a pod.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Archív zodpovedaných otázok od MUDr. Babinskej od roku 2004 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

PRIVELA MLIEKA?

Poslaťod gabo@redakcia »

...z redakčnej pošty...

Máme doma mesačné bábätko. Synček sa narodil 8. júla 2008, váha 3930 g,
dlžka 54 cm, zdravý, pôrod bezproblémový. Je to moje druhé dieťa.

Dojčiť som veľmi chcela, mliečko mi však prišlo až na 5. den, aj to len po kvapkách,
a to už synček pil do 60 ml Nutrilon 1. Aj doma som sa ho stále snažila prikladať,
spočiatku som počula, že preglga, po chvíľke však začal byť nepokojný a plakal.
Prikladala som si ho určite správne, bradavku s dvorcom pekne uchopil.
Zmierujem sa s tým, že nie je jediné dieťa, ktoré nebolo dojčené, ale máme trápenie
aj s umelou výživou.

Stále totiž pýtal a pýta viac a viac, už v troch týždnoch vypil 150 ml a to nevydržal ani
3 hodiny, pýtal už po 2, resp. 2,5 hodinách. A teraz, ked vypije už 2 dl mlieka, som
sa rozhodla, že sa obrátim na odborníčku, lebo som čiastočne zhrozená z takého objemu
a aj sa bojím. Avšak on to množstvo bez problémov vypije, niekedy máme prestávku
asi v polke na odgrgnutie. Ak mu spravím menej, napr. 120 ml, tak všetko vytiahne a hľadá
alebo plače. Alebo niekedy zaspí a po 5-10 minútach spustí krik a pýta si jesť.

Papáme po 2 - max. 3 hodinách. V kočíku vydrží dlhšie - niekedy - až 4 hodiny. Ale potom
sa nevie dojesť. Skúšala som ho aj oklamať, ked pýta po dvoch hodinách, dať mu čaj,
ale upokojí ho to len na chvíľku a potom si aj tak nástojčivo pýta mlieko.

Teraz váži 5350 g. A to vlastne od 2. týždna kupujeme nie Nutrilon 1, ale Nutrilon 1 EXTRA.
Uvažovala som, či mu nezahustiť mliečko s ryžovou kašou, ale pochopiteľne, mám
z toho strach bez opýtania sa odborníčky.

VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM ZA SKORU ODPOVEĎ. BUDEM ČAKAŤ NA VAŠE STANOVISKO.

S pozdravom,
Milena
gabo@redakcia
Site Admin

Poslaťod MUDr. K. Babinská PhD. »

Milá Milena,
vo výžive synčeka postupujete úplne správne. Tým, že sa synček narodil veľký, aj viac papá a tempo jeho priberania je síce na hornej hranici, no stále v rámci normy. Podávanie ryžovej kaše takémuto malému bábätku by však bolo predčasné. Dieťatko má aspoň do 4. mesiaca dostávať iba mlieko, zaradenie iných potravín by mu mohlo uškodiť. Navyše, nie je isté, či by sa chlapček ryžovou kašou lepšie zasýtil. Naopak, pravdepodobne by začal ešte viac priberať. Pre jedáka, ako je Váš synček, je Nutrilon Extra tým najvhodnejším mliekom. Skúste chlapčeka kŕmiť cez cumlík s menším otvorom. Papanie bude trvať dlhšie, synček možno pocíti sýtosť už po vypití menšej dávky. Cez malú dierku bude musieť intenzívnejšie sať, čo by ho malo unaviť a uspať.
MUDr. K. Babinská PhD.

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na MUDr. Katarína Babinská, PhD. (Poradňa o výžive)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia