Exem okolo ust

[ img ]
Profil
M. Špániková študovala v rokoch 1975 až 1981 na Fakultě dětského lékařství Univerzity Karlovy v Prahe. Má atestáciu z pediatrie a dorastového lekárstva. Od roku 1981 pracuje ako detská lekárka: spočiatku vo vidieckej nemocnici v Snine, od roku 1986 ako obvodný detský lekár v Bratislave, od roku 1994 ako samostatne pracujúci neštátny lekár v Bratislave v odbore primárnej starostlivosti o deti a dorast. Osobitne sa venuje vakcinológii a výžive detí.
M. Špániková má tri deti a dve vnúčatá.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Exem okolo ust

Poslaťod skolitelka »

Dobry den, moj 4 ročný syn má takmer neustále okolo úst veľmi škaredo vyzerajúci ekzém. Nikde inde na tele ho ale nemá. Neviete mi poradiť, z čoho by to mohlo byť?
Dakujem
skolitelka
 
Príspevky: 6

Re: Exem okolo ust

Poslaťod MUDr.M.Spanikova »

Jedná sa pravdepodobne o periorálnu dermatitídu. Príčina nie je známa. Niekedy sa tento problém vyskytuje len v zime a dáva sa do súvislosti s tým, že dieťatko si oblizuje vysušené pery a ich okolie a studený vzduch spôsobí popraskanie pier a okolia. Mnohé deti / ale aj dospelí/ mávajú tento problém celoročne.
Liečba je veľmi zdĺhavá, nie vždy zaberú u každého pacienta prostriedky, ktoré sa u iného osvedčili.
Základom liečby je vylúčenie užívania zubnej pasty, ktorá obsahuje fluór. Musíte sa informovať v lekárni a tam mávajú aj zubné pasty bez fluóru. Prvé týždne by som zubnú pastu úplne vylúčila a umývala zúbky len čistou vodou a kefkou.
Celkovo je vhodné užívať probiotika a vitamíny skupiny B.
V lokálnej liečbe sa odporúča: vlažné obklady z olivového oleja / z lekárne/, mastička bioderma perioral. Liečba vyžaduje trpezlivosť, pretože vyžaduje určitý čas.
MUDr.M.Spanikova
 
Príspevky: 19


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na ⇒» MUDr. Marta Špániková, všeobecný lekár pre deti a dorast

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron