Šarlach a imunita

[ img ]

Primár - detský pneumológ

Klinika detskej pneumológie a ftizeológie
FNsP Podunajské Biskupice
Krajinská 101
825 56 Bratislava

Prečítajte si článok o RS vírusoch - hrozbe pre nedonosené deti.
Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Šarlach a imunita

Poslaťod Jaruška »

Dobrý deň, mojej 7-ročnej dcérke zistili včera šarlach. Nemala horúčky, iba nádchu, po 3 dňoch sa celý vysypala, šli sme za pani doktorkou a tá spoznala aj malinový jazyk. Malinový ho má naozaj ukážkovo, to už vidím aj ja laik. Dostali sme ATB, Ospen.

Bola som prekvapená, pani doktorka povedala, že sa táto choroba vyskytuje v poslednom čase dosť často. A dokonca vo viacerých zmutovaných verziách.

Chcela by som sa teda spýtať, ako je to s imunitou. Znamená to, že by dcérka eventuálne mohla ešte niekedy dostať aj inú formu šarlachu? Tiež som sa dočítala, že kedysi sa po šarlachu vyskytovali aj problémy s obličkami a reumatizmom. Je to možné aj teraz, keď sa na liečbu používajú ATB?

Na kontrolu máme ísť o týždeň. Na internete som sa dočítala, že dieťa by malo zostať doma 3 týždne. Čo si o tom myslíte? Máme sa na to pripraviť? Ako ju máme chrániť potom? Chodí do prvej triedy a je ich v triede dosť veľa - 22.

A tiež by som sa rada spýtala: Ako je to s prenosom na dospelého? Je možné, aby sme šarlach chytili do dcérky aj my, aj ked dodržiavame potrebné hygienické opatrenia (nepijeme a nejeme po dcérke, ani z jedného pohára). Riady umývame v umývačke. Ale jasné dcérky sa normálne dotýkame, aj jej natieram tváričku krémom a potom si umyjem ruky.

Vopred ďakujem a želám pekný deň.

Jarmila
Jaruška

Poslaťod MUDr. Jaroslava Orosová »

Šarlach je ochorenie spôsobené betahemolytickými streptokokami skupiny A, prípadne aj skupiny C a G ktoré produkujú exotoxín. Vaše dieťa môže v budúcnosti znovu ochorieť a to iným typom streptokoka než je ten typ , ktorý spôsobil súčasné ochorenie.
Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou infekciou a zdrojom nákazy je chorý človek. Teoreticky aj Vy, obaja rodičia, môžete ochorieť i keď pravdepodonosť ochorenia je malá.
V minulosti sa často vyskytovali komplikácie šarlachu, dnes ich už vídame zriedkavejšie. Po preliečení je potrebné vyšetriť moč, urobiť kontrolný výter z hrdla a tiež vyšetriť ASLO. Vyšetrenia zabezpečí Váš pediater. Podľa výsledkov sa určí ďalší postup, prípadne sa nasadí zaisťovacia liečba ( Penclen ) ako prevencia vzniku komplikácií .
MUDr. Jaroslava Orosová

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na MUDr. Jaroslava Orosová (Poradňa pre imunoprofylaxiu RSV)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia