úprava pracovnej doby resp. pružná prac. doba

[ img ]

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

úprava pracovnej doby resp. pružná prac. doba

Poslaťod ika »

Dobrý deň. V práci nám zaviedli striktné dodržiavanie pracovnej doby kontrolované čipovými kartami, pokiaľ prídem do práce aj o 1 min neskôr, nadrábať musím celú hodinu prípadne mi je táto hodina odrátaná z platu. Keďže mám malé dieťa - 4,5 roka /nie je vždy jednoduché dieťa ráno zobudiť, rýchlo nachystať do MŠ, často zápasíme s bolesťami bruška a fyziologickými potrebami práve keď treba ísť z domu, čo asi každá z nás pozná/ a nakoľko aj dochádzam /cca 30km/ autom, a dopravnú situáciu naozaj neviem ovplyvniť, tak sa chcem opýtať podľa akého zákona si môžem požiadať o pružnú prac. dobu ev. úpravu prac. doby /napr. pokiaľ zamestnávateľ dá prac. dobu od 6.30 do 15.00 čo ale ja momentálne nedokážem stihnúť, hlavne teda ten raňajší príchod/, preto by mi viac vyhovovalo od 7.00 do 15.30, čo z hľadiska vykonávanie mojej práce /ambulancia/ problém nie je, nakoľko reálne začínam od 8.00 hod. Je ale zamestnávateľ povinný vzhľadom na dochádzanie a malé dieťa mi vyhovieť? Ďakujem za odpoveď.
ika

Poslaťod JUDr. Soňa Glezgo »

Dobrý deň.
Postup zamestnávateľa pri oneskorenom príchode na pracovisko tak ako ho opisujete nieje v súlade so zákonom. Odporúčam obrátiť sa s touto problematikou na inšpektorát práce.

Čo sa týka úravy praconého času, podľa nižšie cit. ust. Zákonníka práce

§ 164 Úprava pracovného času

(1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

(3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.

Odporúčam žiadosť podať písomne, odcitujte príslušné ust. Zákonníka práce a pre istotu žiadajte odpoveď rovnako písomne, v prípade nevyhovenia riadne odôvodnenú. odôvodnenú.
JUDr. Soňa Glezgo

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia