celiakia v 4. roku?

[ img ]
Odborníčka na výživu Vám rada zodpovie hlavne na tieto okruhy otázok: výživa počas tehotnosti, výživa dojčiacich mamičiek, výživa dojčiat a batoliat, dojčenie, prípravky mliečnej výživy, zaraďovanie nemliečnych potravín, obsah živín v potravinách, potravinové alergie, diéty, neznášanlivosť mlieka, bezlepkova diéta a pod.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Archív zodpovedaných otázok od MUDr. Babinskej od roku 2004 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

celiakia v 4. roku?

Poslaťod Mimka1 »

Dobrý deň, mala by som na Vas otazku: Moj syn v novembri absolvoval operáciu - vyberanie jednej krčnej a dvoch nosných mandlí v celkovej narkoze. O týžden na to mal koliky brucha, na chirurgii pan dr. povedal, že podla všetkého zhltol v narkoze časť tkaniva, resp. mandle. Syn mava odvtedy problemy s nafukovaním bruška, davali sme espumisan kvapky a Nutrolin B. Tento týžden sme sa dostali na USG na gastrologiu, kde dr. zhodnotila nafuknutie, pomalšie travenie a nasadila Zentel (myslim že je to tento nazov, je to vraj antiparazitikum). Boli sme na odber krvi na Helicobacte pylori a vraj syn može byť celiatik! Ostala som dosť prekvapená. Priberá, nezvracia ani nehnačkuje. Vo výtere rekta mal nakultivovaný Staph. aureus aj s dodanou citliovosťou na atb. Antibiotiká doktorka nenasadila. Mohli by ste mi prosim napisať, či je možne vo veku 4 rokov dieťaťa stanoviť celiakiu?
Dakujem Mima Antožiová
Mimka1

Poslaťod MUDr. K. Babinská PhD. »

Milá Mima,
neznášanlivosť lepku sa nemusí vždy prejavovať klasickými tráviacimi príznakmi celiakie. Nové vedecké poznatky dokázali, že chorobu môžu signalizovať aj mnohé netypické príznaky ako napr. bolesti hlavy, vredy v ústnej dutine, oslabená imunita, ekzémy a zápalové postihnutie kože. Nie je výnimkou, že choroba sa zistí až u väčšieho dieťaťa, dokonca aj v dospelosti, najmä v prípade, ak sú tráviace ťažkosti nevýrazné.
MUDr. K. Babinská PhD.

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na MUDr. Katarína Babinská, PhD. (Poradňa o výžive)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia