Neuznavanie autorit

[ img ]

Detská klinická psychologička.
Poradňa je dočasne neaktívna

PRAX: Odd. klinickej genetiky (1978-2005), od I/2006 - Neštátna psychol. ambulancia (s priamou platbou bez účasti zdravotných poisťovní).

Odpovie na otázky súvisiace s psychomotorickým v ý v i n o m detí (hlavne 0 - 10r.): nerovnomerný alebo rizikový vývin, deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, DMO, Downov sy., deti v adopcii, svalová hypotonia, zaostávanie vývinu reči atď.

Výchovné a rodinné poradenstvo: poruchy adaptácie, spánku, stravovania, problematika mimoriadne nadaných detí, deti po umelom oplodnení, krízová situácia v rodine vplývajúca na dieťa.

Školská zrelosť a poradenstvo pri voľbe školy.
KONTAKT:
MEDICENTRUM, Strečnianska 13, 851 05 Bratislava - Petržalka.
Objednávanie telefonicky: 0905 798 810 (aj bez odporučenia lekára).
Viac...

Archív zodpovedaných otázok od roku 2006 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Neuznavanie autorit

Poslaťod tereza »

Dobry den pani doktorka,
chcem sa spytat takuto vec. Dcera ma takmer 7 rokov, je prvacka a pani ucitelka sa mi na nu stazuje, pretoze napriek tomu ze je vraj bystra a sikovna, ma z nej pocit akoby nevedela co si moze dovolit a co nie. Pritom je dost rozumna, samostatna a pravidla jej vstepujeme od mala. Myslim ze ich pozna velmi dobre. Skratka je svojska a urobi si napriek viacnasobnym upozorneniam p.ucitelky vzdy len to, co sama chce, akoby ju nerespektovala ako autoritu, napriek tomu ze ju ma skutocne velmi rada!

Dalsi priklad je otvorena hodina v jazykovke, deti pracuju pod vedenim lektorky, dcera sa postavi, prejde triedou, sadne si do okna a pozera von. Ja nezasahujem, ved som iba v ulohe pozorovatela, ucitelka jej tiez nic nehovori. Mlada pritom na kazdu polozenu otazku zareaguje spravne, dokonca vie odpoved aj na to co ostatne deti nevedia, napriek tomu ze sa javi duchom nepritomna, ju vykrikne.

Neviem co s nou, mrzi ma to, posobi nevychovane, rusi ostatnych. Co si o tom myslite? Je to fakt zlou vychovou, zanedbali sme nieco alebo taketo neuznavanie autorit prameni z jej povahy? Da sa s tym nieco urobit? Dakujem vopred za nazor aj Vase rady!
tereza

Poslaťod K. Dibarborova »

Dobrý deň Tereza.
Tak, ako dcérku opisujete, sa zvyknú prejavovať mimoriadne nadané deti. Veľmi často sú považované za nevychované, aj keď sa im rodičia naozaj venujú.
Tieto deti sú extrémne bystré a majú "svoj " názor skor, ako je v tom veku bežné. Sú kritické voči dospelým, ale aj sebakritické, čo u nich často vytvára neopodstatnené komplexy.
Na to, aby som Vám vedela poradiť, akým spôsobom na dcérku pôsobiť účinnejšie ako doteraz, by som musela poznať jej mentálny vek a aj jej povahu, čiže by som ju musela vyšetriť.
Dcérka môže mať pani učiteľku rada, ale ju napríklad môže dráždiť spôsob, akým komunikuje s triedou, lebo je už mentálne ďaleko vpredu a ocenila by skôr partnerský spôsob komunikácie. Ak rýchlo chápe, tak sa v škole či na krúžku nudí a hľadá rozptýlenie - často neadekvátne. Na túto tému by bolo s ňou treba otvorene pohovoriť.
Takže moja rada znie:
zájdite s dcérkou k detskému psychológovi (môžete ku mne, alebo korémukoľvek inému psychológovi) skôr, než si ju v škole zaškatuľkujú ako nevychovanú. Cielené rady sú vždy lepšie ako všeobecné.
Ostávam s pozdravom, K.Dib.
K. Dibarborova

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na PhDr. Kornélia Dibarborová

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia