výpočet materskej

[ img ]

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

výpočet materskej

Poslaťod Mam »

Dobrý deň,
chcela by som Vás požiadať o radu vo veci výpočtu výšky materskej.
Od 6. februára 2006 som riadne zamestnaná na plný pracovný úväzok. Dňa 11. marca 2008 som nastúpila na materskú a následne dňa 23. septembra na rodičovskú dovolenku. Počas rodičovskej dovolenky som opäť otehotnela a od 21. novembra 2009 som na materskej dovolenke.
Podľa platného zákona rozhodujúce obdobie na výpočet výšky materskej je rok 2008, v ktorom som odpracovala dva a pol mesiaca. Môj zamestnávateľ určil výšku vymeriavacieho základu pre účel výpočtu materskej ako súčet vymeriavacích základov za obdobie dva a pol mesiaca. Do rozhodujúceho obdobia sa mi v tomto prípade započítava aj obdobie prerušenia nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, ale do vymeriavacieho základu sa mi započítava iba skutočný príjem v roku 2008. Ak by som na materskú dovolenku nastúpila o jeden a pol mesiaca neskôr, teda v roku 2010, tak v rozhodujúcom období, v roku 2009, by sa výška materskej počítala z predpokladaného príjmu a za celé rozhodujúce obdobie. Podľa telefonickej konzultácie so zamestnankyňou sociálnej poisťovne môj zamestnávateľ postupoval správne. Písomné rozhodnutie o výške materskej mi ešte nebolo doručené.
Obraciam sa na Vás preto so žiadosťou o radu, či je tento spôsob, akým mi bola určená výška materskej správny, či by sa za obdobie, kedy som mala prerušené nemocenské poistenie, ale zároveň sa mi započítava do rozhodujúceho obdobia, nemal počítať predpokladaný príjem.
Ďakujem.
Mam

Re: výpočet materskej

Poslaťod JUDr. Soňa Glezgo »

Dobrý deň.

Som toho názoru, že výpočet bol správny.
Doba prerušenia sa počíta do rozhodujúceho obdobia pre účely 270 dní ( vznik nároku na materské).
JUDr. Soňa Glezgo

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia