Kaz a mliečnom zube

[ img ]

Stomatologické centrum DENTLY Babčan & Alexejenko
Apollo BC II, blok H
Mlynské Nivy 49
821 09 Bratislava
02/52962697
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Kaz a mliečnom zube

Poslaťod Jaruška »

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o názor. Osemročnej dcérke sme objavili poriadny kaz v rade mliečnych zúbkov napravo hore, v takej schovanej polohe. To sa nám ešte nestalo. Bohužiaľ sme ho objavili neskoro. Dvakrát do roka chodí na prehliadku, aj zuby si čistí často, aj sa snažíme ich skontrolovať, ale tento jeden sa nám nejako vymkol spod kontroly - už je veľký a vlastne "rozožral" pol zúbka, je úplne tmavý. Vidno ho totiž, až keď sa zakloní hlava.

Boli sme s ním u zubárky, podľa nej netreba nič robiť a nijako to ošetriť, máme ho len čistiť z toho najhoršieho - ak by ho vyvŕtala a zaplombovala, vraj by to mohlo opuchnúť. Trhať ho nechce, s čím súhlasím, aby "držal miesto" trvalému zubu.

Je to správne? Na mňa ten zúb v takomto stave pôsobí úplne strašne - je čierny a zasahuje priečne cez celý zub. Nemôže sa kaz "prežrať" aj na vedľajší mliečny a poškodiť ho tiež? Nemôže ju to rozbolieť? Veď je už hlboký. Zub nevyzerá, že by sa chystal v najbližších mesiacoch vypadnúť, na tom mieste jej nevypadol ešte ani na druhej strane, ani nikde dolu. Je to štvrtý zub od rezáka (trvalé rezáky už má, aj tie zúbky vedľa nich jej práve vypadávajú).

Vopred ďakujem za odpoveď a želám pekný deň.
Jaruška
 
Príspevky: 2351

Re: Kaz a mliečnom zube

Poslaťod MUDr. Juraj Babčan »

Dobrý deň, pokiaľ sa kaz v mliečnych zuboch dostane až do drene, nie je možné ho ošetriť ako pri trvalých zuboch. Je to pre odlišnú anatómiu. Jednou z možností ošetrenia, je aj ponechanie trepanovaného zuba v dutine ústnej. To znamená že zúbok sa devitalizuje, alebo pokiaľ je už mŕtvy devitalizačná vložka nie je potrebná. Potom sa odstráni kariézny dentín a do zuba sa spraví dierka. Rodič ja náležite poučený, ako tento zúbok čistiť a sledovať. Podmienkou je že dieťa musí byť zdravé ( napr. bez srdcových ochorení, alergií a pod.)
MUDr. Juraj Babčan
 
Príspevky: 247


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na ⇒» MUDr. Eva Čačová

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia