Dalsi pokus, kedy?

[ img ][ img ]

Ambulantný gynekológ v gynekologickej ambulancii Javorka, s.r.o.
V našej poradni Vám radi odpovieme na otázky súvisiace s gynekologickými ochoreniami, tehotnosťou, pôrodom aj obdobím šestonedelia.

Archív zodpovedaných otázok od roku 2005 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Dalsi pokus, kedy?

Poslaťod nana »

Dobry den pan doktor.
Prosim o radu k mojmu problemu.
Mam 1 zdrave dietatko (syn, 27 mesiacov) a za sebou 2 neuspesne pokusy o druhe.
1. feb. 2007, mis. abort v 12tt (histologia negativna)
2. okt. 2007, spontanny potrat v 23tt (cytogenetika negativna, plod nejavil ziadne morfologicke poskodenia ani nemal geneticke abnormality). V tomto tretom tehotenstve som mala viac problemov (hematom v 9tt, 3x3cm, v 11tt ciastocne odkrvacal, postupne sa potom vstrebal, 16tt tvrdnutie brucha, v 23tt sa mi vlastne spustil porod, kontrakcie, ku koncu krvacanie a samotny porod). Po porode som musela este podstupit kyretaz, lebo maternica sa nevycistila uplne. Bol to chlapec, 520g, 32cm.
Mam za sebou testy na hematologii (hemokoagulacne testy aj genetiku na poruchy zrazanlivosti), vsetko negativne. V case tehotenstva mi nezistili ziadnu vaznu infekciu (ked som uz bola v nemocnici a tlmili este tie kontrakcie, crp v den porodu bolo 10). Po kyretazi mi nabehlol pravidelny cyklus 28dni.
Prva tehotnost bola uplne bezproblemova. Rodila som nakoniec sekciou pre nezostupenie plodu, syn mal 3700g, 52cm.
Momentalne uzivam antikoncepciu. Moj terajsi lekar mi len navrhol pauzu rok a este potom naslednu serklaz (ktora sa mne laicky vobec nezda, nakolko som nikdy nemala problem s predcasnym otvaranim alebo skracovanim krcka).
Moja otazka na vas je, ako by ste postupovali vy, kolko by ste mi radili pockat do dalsieho otehotnenia a co skusit (pred kazdym tehotenstvom som uzivala kys. listovu aj pocas 1 trimestra a pri poslednom som uzivala aj duphaston cely 1 trimester).
Dakujem, zelam pekny den
nana

Dalsi pokus, kedy?

Poslaťod MUDr. Karol Javorka »

Dobrý deň. Je mi úprimne ľúto smutného osudu Vašej tehotnosti. Posúdiť jeho príčinu je naozaj veľmi ťažké. Podľa toho čo uvádzate bol potrat spôsobený predčasnou pôrodnou činnosťou, ktorá má najčastejšie pôvod v zápalovom ochorení plodových obalov. Avšak zápalový faktor ste pritom mali negatívny. Preto je to viac než nejasné. O čom svedčia aj negatívne infektologické vyšetrenia, ktoré spomínate. Osobne si myslím, že sa jednalo naozaj o poruchu vývoja dieťatka nezlučiteľnú so životom (možno nejakú metabolickú poruchu...)
Osobne si myslím, že pokiaľ prvá tehotnosť dopadla dobre a všetky vyšetrenia po tejto neúspešnej boli negatívne, mohli by ste interval ďalšej snahy o tehotnosť skrátiť na 6 mesiacov. Silno držím palce. Určite všetko dobre dopadne.
MUDr. Karol Javorka

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na ⇒» MUDr. Karol Javorka, PhD.

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia