DNP-KTO PLATI ZA MNA ODVODY NA MATERSKEJ a RD?

[ img ]
právnička
Poradňa dočasne neaktívna
Ako zdroj informácií môžete využiť už zodpovedané otázky, alebo nasledujúce články:
Dobrovoľné poistenie a maximálne materské 2012
Dobrovoľné poistenie od 1.februára 2012
Prehľad peňažných dávok pre rodiča
Kika odpovedala na veci ako materské, rodičovský príspevok, a iné sociálne dávky, ktoré patria rodičom v súvislosti s narodením dieťaťa a starostlivosťou oň.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

DNP-KTO PLATI ZA MNA ODVODY NA MATERSKEJ a RD?

Poslaťod quercus »

pekny den zelam,

som na MD az do 15.4.2012 na ktoru som sla hned po skonceni vysokej skoly, pricom som si platila DNP s maximalneho VZ.

je pravda, ze teraz ked som na MD za mna plati stat nemocenske poistenie a kedze som sa prihlasila na dochodkove tak aj dochodkove poistenie? a plati z akeho vymeriavacieho zakladu? toho maximalneho co som si pred nastupom na MD platila ja?

teraz 1. februara mi skonci DNP automaticky a kedze v tom case budem stale na MD asi by som sa mala prihlasit s novym balikom poistenia na SP

a ked budem na RD od polovice aprila
bude aj tento rok platit za mna stat obe tieto poistenia kedze som bola len DNP? alebo mam povinnost platit si nejake odvody ja?

dakujem verim ze vasa odpoved pomoze viacerym zienkam na MD lebo teraz sa vacsina blogov kruti kolo DNP tych ktore sa este len na nu chystaju... :cry:
quercus

Re: DNP-KTO PLATI ZA MNA ODVODY NA MATERSKEJ a RD?

Poslaťod Kika Kovacikova »

Dobrý deň,

za ženu, ktorá sa riadne stará o dieťa (do 6 rokov)
- platí štát poistné na zdravotné poistenie (predpokladom je, že táto žena nahlási svojej Zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného, ktorým je štát).
- a takisto platí štát poistné na povinné dôchodkové poistenie, predpokladom je, že sa žena prihlási do Sociálnej poisťovne, aby za ňu toto poistné platil štát.

Ale neplatí za ňu poistné na nemocenské poistenie (nemocenské poistenie a zdravotné poistenie sú dve odlišné poistenia), ani na dobrovoľné dôchodkové poistenie.

Ak v súčasnosti poberáte materské, poistné na DNP nemusíte platiť ani Vy, nakoľko v čase nároku na dávku poistenec nie je povinný platiť poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie.

Vaše "staré" DNP, z ktorého v súčasnosti poberáte materské, Vám zanikne k 1.2.2012 zo zákona, bez povinnosti podať odhlášku. Vyplácať materské Vám však z neho budú, kým bude trvať Váš nárok na materské (napísali ste, že do 15.4.2012). Ak chcete, môžete sa prihlásiť do nového komplexného sociálneho poistenia od 1.2.2012 (samostatné DNP však už nebude možné, v balíku sa platí aj dobrovoľné dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné do rezervného fondu solidarity), s tým, že platí to, čo som už napísala pred tým: počas nároku na dávku nie ste povinná platiť poistné na toto poistenie. Ale akonáhle nárok na materské zanikne a Vy budete prihlásená na nové komplexné sociálne poistenie, už budete povinná platiť poistné (čiže hneď ako prejdete na rodičovský príspevok).
Kika Kovacikova

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na Kika Kováčiková

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia