opäť hernia a to hneď 2x

[ img ]
detský chirurg
Pracuje na Klinike detskej chirurgie LFUK a DFNsP v Bratislave od roku 1991. Venuje sa najmä vrodeným cievnym ochoreniam a úrazovým poškodeniam ciev detského veku, hrudnej chirurgii a miniinvazívnej chirurgii (laparoskopia, torakoskopia).
Vedie neštátne zdravotnícke zariadenie Euromed, s.r.o., jeho srdcovou záležitosťou je jednodňová chirurgia detského veku, ktorú v spolupráci so Slovenskou asociáciou jednodňovej chirurgie pomohol etablovať na Slovensku.
Návštevníkom „rodinkovského webu“ rád odpoviem, poradím, pomôžem...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

opäť hernia a to hneď 2x

Poslaťod mamina »

Dobrý deň,
mám 4-ročného 9-ročného syna - obaja majú slabinovú herniu. U staršieho syna sa prejavila v prvom roku a potom zrazu zmizla a až teraz po 8-rokoch sme si všimli, že mu tam občas zas vyjde. Je pohyblivá, nebolestivá. Mladší syn ju zas až doteraz nemal a cca pred 2 mesiacmi sme si všimli, že má niečo vyduté nad ľavým vajíčkom. Boli sme aj na chirurgii, lekár povedal, že to vyzerá ako hernia alebo hydrokéla - to sa uvidí až pri operácii (občas to vyzerá ako spojené s vajíčkom)
Mám v tom zmätok - hlavne preto, že to riešime pri obidvoch :roll: treba operáciu? Ak áno, hneď? Dá sa to riešiť aj laparoskopicky jednodňovou operáciou? Ako je možné, že sa to toľko rokov neprejavilo? Je pre mňa tiež zvláštne aj to, že sa mi to u nich nespája so žiadnou námahou - nechápem príčinu, najmä teda u mladšieho, že to vzniklo v 4.rokoch - resp, že sa to až teraz prejavilo. Riešiť to, neriešiť to? Nespôsobuje im to žiadne problémy. Obaja sa narodili mierne predčasne, možno to je príčina - asi jediná čo ma napadá.

S pozdravom Katka z BB
mamina

Re: opäť hernia a to hneď 2x

Poslaťod MUDr. Jozef Babala »

Dobrý deň pani Katka z BB.

Na otázku, prečo vznikol pruh vám nedám uspokojivú odpoveď, lebo ju ani my nepoznáme. Slabinový pruh netreba operovať ihneď, ak nespôsobuje problémy. Operáciu však odporúčam, nakoľko môže kedykoľvek nastať pricviknutie (inkarcerácia) črevnej kľučky. Vtedy sa príznaky zdramatizujú (bolesť, vracanie, schvátenosť). Je to spôsobené črevnou nepriechodnosťou z pricviknutia a pruh treba urgentne operovať. Samozrejme je vhodnejšie operáciu naplánovať, čo zvyšuje aj bezpečnosť operácie. Diagnóza Vašich chlapcov je vhodná pre operáciu v jednodňovej chirurgii. Laparoskopická operácia pruhu v detskom veku prináša neopodstatnenú záťaž pre pacienta. Pokúste sa vyhľadať na internete, kde je pre Vás najbližšie možná operácia pruhu u detí jednodňovou chirurgiou. Prípadne si pre informáciu pozrite stránku www.euromed.name

S pozdravom Jozef Babala
MUDr. Jozef Babala

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na ⇒» MUDr. Jozef Babala, PhD.

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia