ďalšie dieťatko

[ img ][ img ]

Ambulantný gynekológ v gynekologickej ambulancii Javorka, s.r.o.
V našej poradni Vám radi odpovieme na otázky súvisiace s gynekologickými ochoreniami, tehotnosťou, pôrodom aj obdobím šestonedelia.

Archív zodpovedaných otázok od roku 2005 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

ďalšie dieťatko

Poslaťod mamina »

Dobrý deň,
som veľmi nešťastná, nakoľko včera večer mi ultrazvuku mi bolo zistené, že môjmu drobčekovi nebije srdiečko. Bola som v 11tt, plod meral asi 23mm, čo vyzerá, že odumrel cca v 9tt. Hned večer mi urobili kyretáž, fyzicky sa cítim vcelku dobre.
Mám však veľké obavy čo ďalej. Moja anamnéza je takáto - mám 33 rokov, som zdravá (aspon podľa toho čo viem, žiadne špeciálne vyšetrenia mi robené neboli), nikdy som nemala gynekologické zápaly, ani problémy. Menštruačný cyklus mám presný ako hodinky od 13rokov 27/5. Rodinnú anamnézu mám bez pozoruhodností (jeden spontánny potrat prekonala moja teta a jeden stará mama). Nemám alergie, neužívam lieky, drogy, alkohol. Mám primeranú váhu, výšku.
Čo sa týka tehotenstiev. Prvé sa končilo ako missed abort. v 8tt. Rok na to som otehotnela, tehotenstvo bolo bez problémov do 33tt, potom som sa začala otvárať, porodila som v 37tt, vaginálne, dieťa zdravé s peknou váhou. Druhé tehotensvo bolo 5 rokov na to - úplne bez problémov až na to, že som tiež rodila mierne predčasne 36-37tt, vaginálne, dieťa úplne zdravé, s váhou nad 3kg, bez akýchkoľvek zdr.komplikácií.
Prešlo dalších 5 rokov - otehotnela som na prvýkrát, v 8tt meralo dieťatko 15mm, srdce bilo. Skončilo ako missed abort. Sono robili dvaja lekári, opakovane.

Moje otázky sú nasledovné -
1. Z uvedeného je väčší predpoklad, že je vnútorná chyba vo mne alebo to bola proste náhoda a jednoducho bol problém v plode, prípadne nejaký vírus. Mám žiadať o špeciálne vyšetrenia?Ak áno, o aké?
2. Kedy najskôr sa môžeme pokúsiť o bábätko?
3. Budem považovaná za rizikovú pacientku? Čo môžem urobiť vopred, aby som urobila všetko pre donosenie zdravého bábätka?

Nerozumiem tomu, prečo sa mi stalo 2x, ale medzitým som donosila 2 zdravé deti a žiadne zdravotné problémy nemám.
Samozrejme som objednaná k svojmu gynekológovi, ktorý je aj špecialista na rozikové tehotenstvo, poradím sa aj s ním, ibaže to je až o týžden. Dovtedy mi by pomohla odborná rada, pretože sa zbláznim z toho rozmýšlania. Veľmi si ešte želáme tretie dieťatko.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
mamina
 
Príspevky: 12230

Re: ďalšie dieťatko

Poslaťod MUDr. Karol Javorka »

Dobrý deň. Súhlasím s Vašim názorom uvedeným pod číslom jedna. S najväčšou pravdepodobnosťou sa naozaj jednalo o nešťastnú náhodu a vzhľadom na to, že sa Vám už 2x podarilo donosiť a porodiť zdravé detičky by sa podobná smutná situácia opakovať nemala. Všeobecne sa odporúča počkať s nasledujúcou tehotnosťou aspoň 3 mesiace.
MUDr. Karol Javorka
 
Príspevky: 3960


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na ⇒» MUDr. Karol Javorka, PhD.

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia