Koniec rodicovskej dovolenky a nastup do prace....

[ img ]

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Koniec rodicovskej dovolenky a nastup do prace....

Poslaťod Monika »

Dobry den,pani Sona,kedze ste mi uz v minulosti dobre poradila,obraciam sa na Vas s prosbou opat....
18.2.2008 mi konci rodicovska dovolenka a ja by som sa mala vrati do prace.. kedze mi este stale trva prac.pomer .Len neviem presne ako to mam spravit.Mam ist este v januari za zamestnavatelom a dohodnut sa o nastupe??Co v pripade,ak mi da zamestnavatel vypoved? (Bo je to maly rodinny podnik,a vsetkych zamestnancov co neboli z rodiny uz poprepustali,a zostala som len ja,kedze som na rod.dovolenke...)Mam narok na nejake odstupne?A co v pripade ak by som vypoved podala ja??popravde 2 x sa mi nechce vratit,kedze uz pred tehotenstvom tam nebol dobry kolektiv,a uz vtedy som uvazovala o vypovedi,lenze som zostala tehotna....Ja si popravde uz teraz hladam inu pracu,ale zatial som stastie nemala,bo vsade kde sa ma pytali na deti,a ja som povedala,ze mam 2,tak som dostala zapornu odpoved...a vobec ich nezaujimalo,ze v case keby budu deti chore mam pani co ich bude strazit,a ja by som v praci nechybala.... MAm koniec rod.dovolenky aj dakde hlasit na uradoch?ak ano,kde??
Velmi pekne Vam dakujem za odpoved,a dufam,ze aj teraz mi dobre poradite...
Dakujem,a prajem Vam este pekne sviatky, Monika
Monika
 
Príspevky: 5686

Poslaťod JUDr. Soňa Glezgo »

Dobrý deň, Monika. Som rada, že som Vám pomohla.
Pozrime sa na príslušné ustanovenia Zákonníka práce. Podľa ust. § 63 cit. zák.


(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
d) zamestnanec
1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,
e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak
a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.
(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.
(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.
(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.

Podľa ust. § 76 ods. 1 cit. Zák.

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

V terajšej situácii je vhodné ísť za zamestnávateľom nejakú dobu pred skončením rodičovskej dovolenky a zistiť svoje možnosti. Ak Vám oznámi, že Vás nebude potrebovať, a že má v pláne dať Vám výpoveď, nedávajte výpoveď Vy, ani nesúhlaste so skončením pracovného pomeru dohodou, ak na tom nemáte sama nejaký zásadnejší záujem. V prípade, že Vám zamestnávateľ dá výpoveď, môže tak urobiť len z vyššie uvedených dôvodov, ( predpokladám, že by bol namieste § 63 ods. 1 písm. b) ), a teda vznikne nárok na odstupné. Ak dáte výpoveď Vy, nárok na odstupné nevznikne.

Skončenie rodičovskej dovolenky za Vás ako za zamestnanca ohlási na príslušných miestach zamestnávateľ.

Ďakujem za prianie a želám v Novom roku všetko dobré :D
JUDr. Soňa Glezgo
 
Príspevky: 729


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia