plávanie a chrbtica

Liečba a prevencia u detí aj dospelých.
Viac o ponuke a metódach rehabilitačného oddelenia
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

plávanie a chrbtica

Poslaťod mamina »

Dobry den,
dnes ma zarazilo zhrozenie mojej známej, ktoré sa týka plávania môjho syna.
Syn má 9 - skoro 10 rokov. Kondične pláva od 4.rokov. Moja sestra mala od detstva skoliózu, nosila korzet, hrozila jej operácia, od ktorej ju zachránilo práve pravidelné plávanie a cvičenie. Práve na základe týchto skúseností som veľmi rozmýšlala na aký šport orientovať môjho syna. Skúsil futbal, karate, tanec, lyžovanie. Všetko robí rád, ale plávanie je top a práve teraz ho vybrali do plaveckého klubu, kde už bude plávať súťažne. Tréningy sú 4x týždenne po 1 hodine a cez víkend preteky (nie každý). Syn bol taký rachitický chudý typ, mal nábeh na plochú nohu, zlé držanie tela. Aj preto som bola šťastná, že sa mi podarilo ho plávaním zaujať a že ho to drží. A teraz posledné dva roky vidím na jeho postave - chrbáte veľmi pozitívne zmeny - je omnoho pevnejší. Ostatné športy robí rekreačne.
Ale vrátim sa k tej známej, ktorá mi dnes povedala, že plávaním si úplne "odpáli" chrbticu :shock: ja som doteraz bola presne opačného názoru - že plávanie je jeden z mála športov, kde sa práve aj chrbtové svalstvo posilňuje. Môžete sa mi k tomu prosím odborne vyjadriť?

Dakujem :)
mamina

Re: plávanie a chrbtica

Poslaťod Mgr. A. Foltyn »

Dobrý deň prajem.
Je to vec názoru, čo je a čo nie je dobré pre dieťa vo vývoji. Všeobecne platí, že akýkoľvek šport vo veku 9-10 rokov je dobrý. Podstatné je, aby to nebolo jednostranné zaťaženie a hlavne aby bola pestrosť v aktivitách. Čiže akýkoľvek šport, ktorý sa vykonáva s mierou je v poriadku. Ak už to ale prechádza do pravidelnosti a častej aktivity, dochádza postupne k jednostrannej záťaži a tým aj k možným poruchám vývoja osového orgánu ( chrbtice ). Preto by som to asi uzavrel tým, že máte pravdu aj vy a aj vaša známa. Ak vám môžem poradiť, bude dobré, ak váš syn bude pod dohľadom či už športového lekára alebo fyzioterapeuta a bude cvičiť kompenzačné cviky.
Mgr. A. Foltyn

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na ⇒» Poradňa fyzioterapeuta: Mgr. Andrej Foltýn

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia