žihľavka

[ img ]
Profil
M. Špániková študovala v rokoch 1975 až 1981 na Fakultě dětského lékařství Univerzity Karlovy v Prahe. Má atestáciu z pediatrie a dorastového lekárstva. Od roku 1981 pracuje ako detská lekárka: spočiatku vo vidieckej nemocnici v Snine, od roku 1986 ako obvodný detský lekár v Bratislave, od roku 1994 ako samostatne pracujúci neštátny lekár v Bratislave v odbore primárnej starostlivosti o deti a dorast. Osobitne sa venuje vakcinológii a výžive detí.
M. Špániková má tri deti a dve vnúčatá.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

žihľavka

Poslaťod Jana11111 »

Dobrý deň, 10 mes. dcéra mala žltý výtok z 1.oka,potom jej to prešlo do 2.oka-mala Ophtalmo-Septonex, trochu kýchala,soplila-dala som jej Sterimar,potom pokašlievala, bez teploty. Na 5.deň ráno mala po celom tele červené fľaky so štípančekmi-ako popŕhlené,ktoré mizli a objavovali sa zas na inom mieste, neškriabe sa. Oči má už čisté. Je to už 12 dní a stále ešte má nejaký ten popŕhlený fľak. Nekojím, pije Nutrilon HA 2, zo stravy som nedávala žiadnu novú potravinu, používam na pranie stále to isté-Lovelu, skrátka nič nové...
Z čoho môže mať tú žihľavku, čo s tým, koľko to môže ešte trvať?
Nemôže to byť aj z tých očí, z virózy, baktérií, či 5.6.choroba-bez teploty?
Dá sa aj 10mes. dieťaťu testovať alergia- na potraviny, baktérie a iné, ak áno ako, z krvi?
Jana11111
 
Príspevky: 1

Re: žihľavka

Poslaťod MUDr.M.Spanikova »

Dobry den, ospravedlnujem sa za meskajucu odpoved.
Desať mesačné dieťatko je ťažké testovať. Skúsiť sa môže odber krvi na rôzne parametre, ale výsledky sú nespoľahlivé a dieťa sa zbytočne stresuje.
Žihľavka, lebo to boli pravdepodobne tie fliačiky na tele, môže a nemusí súvisieť so zapáleným očkom. Obidva prejavy mohol spôsobiť rovnaký alergén, pravdepodobne zo vzduchu / prach, nejaké výpary a podobne/ ale aj už dlhšie používaný prací prášok či aviváž. Na druhej strane tieto dva problémy spolu súvisieť nemusia a ich zhoda je len časová. Príčinou zápalu očka môže byť prievan, infekcia prenesená napríklad špinavými rúčkami, hračkou. Žihľavka môže byť prejavom potravinovej alergie / to sa diagnostikuje eliminačnou diétou, vyradíme podozrivú potravinu a niekoľko týždňov až mesiacov , potom znova zavedieme a sledujeme či sa žihľavka objaví/ , tiež reakciou na prítomnosť parazita v tele / napríklad ak chováte domáce zvieratko alebo konzumujete nedostatočne umytú alebo tepelne spracovanú zeleninu/.
MUDr.M.Spanikova
 
Príspevky: 19


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na ⇒» MUDr. Marta Špániková, všeobecný lekár pre deti a dorast

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia