Vysporiadanie nehnuteľnosti po troch rokoch po rozvode | JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa) | ARCHÍV | poradne.rodinka.sk

Vysporiadanie nehnuteľnosti po troch rokoch po rozvode

Obrázok

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Vysporiadanie nehnuteľnosti po troch rokoch po rozvode

Poslaťod IvanK » Str 09.Apr. 2008 16:53

Dobrý deň,
rád by som Vás požiadal o radu ohľadne vysporiadania nehnuteľnosti. Asi týždeň dozadu prišla môjmu otcovi výzva, kde sa uvádza, že moja matka má právo na 1/4 RD. Teraz žiada o finančné vyporiadanie vo výške 1/4 hodnoty RD. Môj otec ju nemôže vyplatiť v hotovosti, iba ak by predal dom, potom by sme však stratili strechu nad hlavou. Ešte v čase manželstva si vzali hypotéku, no hneď po pár mesiacoch matka podala o rozvod a otec splácal celú hypotéku sám. Bohužial, zmluva o hypotéke je napísaná na moju matku, takže sa bojím, že právne nemôže otec vydokladovať, že ju splácal výlučne sám, i keď má všetky výpisy. Ďalej, ešte v čase rozvodu moja matka "vykradla" celý dom, všetky elektrospotrebiče, koberce, dokonca aj paplóny. Takže logicky a matematicky, už 1/4 majetku získala (zbavila sa hypotéky 600 000Sk a zobrala si vybavenie domu), no opäť sa bojím, že sa to nemôže brať do ohľadu, keďže sa nejedná konkrétne o dom ako celok. Mňa hlavne zaujíma, či môže svoj nárok na 1/4 RD vymáhať súdne a či touto cestou prinúti súd otca pripraviť o dom, aj keď ďalšie 3/4 domu patria jemu a hypotéku splatil! Ak by sa dohodlo na splácaní 1/4 RD, koľko môže zo zákona vymáhať na mesiac peňazí, ak jeho čistý plat činí 20 000Sk? Poprípade existuje nejaká "kľučka" v zákone, ako by sa tomuto problému dalo vyhnúť? Napríklad nárok na 1/4 RD by prepísala na mňa (syn), avšak, to by z toho nič nemala, a taká zhovievavá ku mne nebude, keď sa nám neozvala 7 rokov a neprejavila záujem o stretnutie so mnou.
Vopred ďakujem za skorú odpoveď
Ivan z TT
IvanK
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Str 09.Apr. 2008 16:31

Poslaťod JUDr. Soňa Glezgo » Sob 12.Apr. 2008 17:36

Dobrý deň, Ivan. Nepíšete, kedy sa Vaši rodičia rozviedli a z čoho vychádza matka pri uplatňovaní si nároku na 1/4 domu.

Ak by bola situácia taká, že sa rodičia rozviedli pred 7 rokmi, tak už je na vyporiadavanie neskoro.

Podľa cit. ust. Občianskeho zákonníka
§ 149
(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.
(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.

(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerané o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.


Pokiaľ uplynuly tri roky od rozvodu, a nikto z Vašich rodičov nepodal na súd návrh na vyporiadanie BSM, tak sa vyporiadali v takom výsledku ako hnuteľné veci užívajú a nehnuteľnosť, teda dom vlastnia na polovicu.
V tom prípade by prišlo do úvahy vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a to je potrebné urobiť dohodou, ale súdnou cestou. Nemôžem sa veľmi vyjadriť k vyporidaniu podielov, keďže nepoznám titul, akým si Vaša matka uplatňuje tú 1/4. V každom prípade však ide o závažný probém, ktorý odporúčam riešiť s pomocou advokáta. Pre presnejšiu odpoveď upresnite svoju otázku.
JUDr. Soňa Glezgo
JUDr. Soňa Glezgo
 
Príspevky: 729
Registrovaný: Ned 30.Okt. 2005 20:26


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

Používame súbory cookie.