upchatý mliekovod

Certifikovaná poradkyňa v dojčení absolvoval a školenia Laktačnej ligy v spolupráci s OZ Mamila a UNICEF . Ponúka internetové konzultácie, informácie a poradenstvo v oblasti dojčenia a starostlivosti o rodinu.

Archív všetkých odpovedí našej poradne dojčenia od roku 2003 nájdete TU

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

upchatý mliekovod

Poslaťod denisočka »

dobrý den,
už sa mi viac krát stalo ,že na lavom prsníku mi zčervenala pokožka a mala som akoby malé uzlíky vo vnutry.Vždy som to nahriala soluxom, odstriekala alebo dala "vyliečiť" malému .Teraz už nezvykmnem mať naliate prsníky ako zo začiatku a preto som si to všimla neskôr. O5 na lavom prsníku vedla dvorca dole na jednej strane som si nahmatala bombulu ako pingpongová loptička. Najprv nebolela,len bolo okolie sčervenané,tak som maleho prikladala častejšie aj odstriekavala.... lenže práve teraz začal v noci robiť väčšie prestávky medzi kojením a do rána to už začalo bolieť.

Zas som si dnes podstivo nahrievala,masírovala a prikladala hlavne k tomuto prsníku,a on vždy chcel papať.Na´jprv ma potešilo,že dohána zameškané z noci,ale ked som si šla zvyšok odsať zistila som,že mu tam mliečko len horko ťažko tečie, tak som ho rýchlo priložila k pravému a nevedel sa nahltať od hladu.
Manžel teraz šiel kupiť tvaroh,ako som čítala že je dobré s ním robiť obklady a pred dojčením solux...

dala som si aj Panadol,lebo ma nejak trase od zimi ale teplotu nemám.teda 37st .

čo môžem ešte urobiť aby z toho nebol zapal a aby som tomu predchádzala????

dakujem
denisočka

Poslaťod Mgr. Ema Krajčovičová »

Dobrý deň, milá mamička. Ospravedlňujem sa, že sa k kvôli chorobe dostávam k odpovedi až teraz, zdá sa, že Váš problém bol akútny. Pevne dúfam, že najhoršie už máte za sebou. Hneď na začiatok svojej rady musím uviesť, že s podobným prípadom ako opisujete vy som sa zatiaľ vo svojej praxi nestretla. Preto rady, ktoré tu uvediem sú z mojej strany len teoretické, ale odskúšané inými skúsenými poradkyňami v dojčení alebo mamičkami. Podľa opisu sa naozaj zdá, že ide o zapchatý mliekovod alebo môže isť o nejaký zápal v tele, ktorý sa prejavuje upchatím mliekovodu. To čo ste opisovali ohľadne nahrievania a dojčenia či odstriekavania je to najsprávnejšie, čo ste vo svojej situácii mohli urobiť. K zábalom by som sa vyjadrila len stručne a to tak, že tvaroh a kapustné listy sú zväčša dobré pri mastitíde, v tomto prípade by som radšej odporučila len teplé zábaly. Osvedčený je teplý zábal z ľanových semiačok. Ten si vyrobíte tak, že ľanové semiačka zalejete trochou horúcej vody. Voda sa po chvíli zmení akoby na želatínu. Túto zmes zabalíte do plienky a pravidelne prikladáte na postihnuté miesto. V prípadoch keď bolesť stále pretrváva sa zdá, že je účinné užívať niekoľko dní ibuprofén a veľa oddychovať. Dojčiť môžete stále. Účinné sú teplé sprchy, pripadne ľahnúť si do teplej vody a kojiť dieťatko priamo vo vani, aby mliečko ľahšie tieklo. Predchádzať týmto problémom sa dá hlavne správnym prisatím dieťaťa a dôkladným vyprázdňovaním prsníkov. Dieťatku možno pomôcť vyprázdniť prsník kompresiu, teda stláčaním prsníka. Nechajte nech sa dieťa napije a keď s prsníka prestane sať, začnite stláčať prsník. Keď dieťa opäť saje prestaňte stláčať. Opakujete toľko krát, koľko je dieťa ochotné zostať pri prsníku. Zopakujte na druhej strane. Pokiaľ to bolesť dovoľuje stále dojčite. Brada dieťaťa by mala byť pri satí nasmerovaná k začervenanému, bolestivému miestu, vtedy dieťa saje z tej oblasti. Ak to nie je možné, skúste akúkoľvek inú polohu, len aby dieťa stále pilo s prsníka. Ak problémy pretrvávajú viac ako dva týždne, navštívte lekára, ktorý je priaznivo naklonený k dojčeniu. Čo najskôr konzultujte svoj problém s laktačnou poradkyňou, ktorá skontroluje správne prisatie, poradí ako masírovať a podobne. Dúfam, že sa Vám skoro uľaví. Určite napíšte ako sa darí situáciu zvládať. S pozdravom, E. Krajčovičová
Mgr. Ema Krajčovičová

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na Mgr. Ema Krajčovičová, psychologička (poradňa dojčenia)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia