visi mi na prsniku, mykoza v ustockach | Mgr. Ema Krajčovičová, psychologička (poradňa dojčenia) | ARCHÍV | poradne.rodinka.sk

visi mi na prsniku, mykoza v ustockach

Certifikovaná poradkyňa v dojčení absolvoval a školenia Laktačnej ligy v spolupráci s OZ Mamila a UNICEF . Ponúka internetové konzultácie, informácie a poradenstvo v oblasti dojčenia a starostlivosti o rodinu.

Archív všetkých odpovedí našej poradne dojčenia od roku 2003 nájdete TU

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

visi mi na prsniku, mykoza v ustockach

Poslaťod katocka » Uto 03.Jún. 2008 20:08

Dobry den pani Krajcovicova, chcem sa poradit ohladom mojho skoro trojtyzdnoveho dietatka. S vpacenymi bradavkami sa mi po vsetkych pokusoch darilo dojcit len s klobucikmi a aj to s problemami. Maly nezatvoril pustinku ku klobuciku kym som mu striekackou nedostriekla mliecko. Dojcila som ho velmi dlho hodinu aj hodinu a pol, ale potom bol pokoj 4 hodiny. Bola som stastna, ze to vobec nejako ide a ze sa mi spustilo mliecko. Pri prepustani z nemocnice vsak schudol zo 4540 g na 3900 g.
V detskej poradni mi kazali dojcit z kazdeho prsnika len po 7 minut. Sestricka mi dokazala skuskou vazenia, ze naozaj za 7 minut si vytiahol 30 ml.. Zda sa mi to strasne malo. Podla nej neexistuje rozdelenie mlieka na predne a zadne -vyzivnejsie. Za 4 dni od prepustenia z porodnice sme pribrali 200 g.
ale odvtedy sa mi zda ze sa to este zhorsilo. Nedojcim hodinu a uz vobec nie 7 minut - mam problem, ze maly je spokojny len ked je na prsniku a pritom vidim, ze nepije, ze spi, alebo si len tak cucka a mozno tak kazde dve minuty nieco aj prehltne. Tak sa trapim doobedu a poobede. Akonahle mu vytiahnem prsnik s klobucikom zacne srdcervuce plakat. Nepomaha ani nosenie na rukach, tisenie, nic. Alebo ho vydvihnem vyššie, ze ho dam odgrgnut a malicky predvadza hladanie ustockami, ze sa chce prisat k mojmu licu, ramenu, k mojim rukam. Cumlik odmieta, vypluva ho, napina ho na vracanie. V noci ma budi tak 2-3x ale nie je to take dlhe dojcenie. Zaspi pocas neho a potom ho uz bez odgrgnutia davam do postielky. Ked ho dam odgrgnut tak sa preberie a cele to moze zacat odznova. Cela rodina mi tvrdi, ze mam slabe mlieko, ze dietatko hladuje a neviem uz argumentovat tym co viem aj z vasej poradne, ze neexistuje slabe mlieko. Pri tom vsetkom pije tak, ze nikdy nema nasiroko otvorene usta, pusinkou zabera len malu cast dvorca pod bradavkou. Niekedy ani to nie. Aj ked mu to tlacim do ust.Brada sa vsak pohybuje a niekedy pocujem aj prehltanie. Ako mam zistit ci ma dost. casto pisete o pocikanych plienkach. Ako je to ale pri pamperskach? Prosim poradte mi co mam robit s tym malym hladosom, pri ktorom sa nestiham od rana ani ucesat.
Dalsi problem mam so zabkou v ustach maleho. Raz to ma on, potom zase citim svrbenie bradaviek ja. Jemu bola predpisana genciana ? fialova vodicka a tak si ju davam tiez, takisto sme mali drvit stvrtinu tabletky NIZORAL a davat mu do ustociek, tak si ich davam tiez do diery co mala byt bradavkou :lol: . Jeden den je to lepsie druhy horsie. Neviem ci aj tym ho velmi netrapim. Som velmi stastna ze sa mi ako tak dari dojcit a nechcem to vzdat. Dakujem za Vas cas pri odpovedi
katocka

Poslaťod Mgr. Ema Krajčovičová » Pon 09.Jún. 2008 1:58

Dobrý deň Katočka, začnem zhurta. Hneď si zožeňte pomoc skúsenej laktačnej poradkyne alebo sa mi ozvite telefonicky na 0911 102 138. Potrebujete pomoc po všetkých stránkach, ale hlavne podporiť, aby ste v dojčení vytrvala. Zdá sa, že okolie má vždy pripravenú odpoveď a z celosvetových skúseností môžeme povedať, že ak nastupujú problémy, všetci vrátane odbornej verejnosti, pripisujú vinu dojčeniu. Odpoveď však taká jednoduchá nie je. Naozaj neexistuje slabé mlieko. Existuje však možnosť, že dieťa nedostáva všetko mliečko, ktoré je mu v prsníkoch dostupné.
Treba pracovať na zlepšení prisatia. Používanie klobúčikov nie je vhodné a najlepšie by bolo sústrediť sa na ich odstránenie. To, čo dieťa včera odmietalo, možno už dnes prijme a preto mu zakaždým ponúknite najprv bradavku. Aj z vpáčených bradaviek sa dá dojčiť a myslím, že vy ste sa dokonca na otázku vpáčených bradaviek informovala už dopredu. Nepomohla Vám Hoffmanova technika ani ďalšie odporúčania? Možno by pomohlo, ak by ste si zo striekačky odrezaním hlavice vyrobili vyťahovač bradaviek. Odrezanú časť priložíte na bradavku a podtlakom skúsite bradavku povytiahnuť. Niečo podobné by ste mohli dosiahnuť aj odsávačkou. Po vytiahnutí bradaviek dieťa čo najskôr priložte.
NO a čo sa týka spavého bábätka, ktoré opisujete, zdá sa, že ide o to, že tok mlieka je pomalý a preto bábätko namiesto satia spí. Bolo by dobré pred každým dojčením masírovať ústa dieťaťa ako aj vnútro ústočiek, podnebie aj jazyk. Cieľom tejto masáže je je pomôcť dieťaťu otvoriť ústa na široko. Vhodné je začať masážou ústočiek prstom, potom bradavkou s trochou mlieka. Pre niektoré deti už stačí aj toto, aby ústočká otvorili naširoko. Keď sú ústa naširoko otvorené, často je to len moment, ihneď pritlačte dieťa k prsníku. POZOR, NIE PRSNÍK K DIEŤAŤU! AK dieťa stále ústočká neotvára, skúste pokračovať masážou podnebia a jazyka. Vložte svoj palec hlboko do úst dieťatka nechtom nadol. Bruškom prsta vytvorte tlak na bod v strede zadnej časti podnebia. Prst obráťte a zatlačte v strede zadnej časti jazyka. Striedavo zopakujte 3 x. Posledný krát zatlačte na zadnú časť jazyka a potiahnite prst až popredu a vytiahnite ho. Dieťa ihneď priložte. Dôležité je vedieť ako vyzerá správne priloženie. Bližší popis a fotky pozri tu:
http://www.emama.sk/obchod/index.php?ac ... c&docId=16
Ak vaše dieťa efektívne nesaje, bolo by dobré snažiť sa udržať si tvorbu mlieka pravidelným odstriekavaním. Odstriekané mliečko môžete použiť na učenie dieťatka správnej technike satia napr. pomocou techniky dokrmovania po prste. Dieťa pripravíme akoby na dojčenie, ukazovák vsunieme do úst dieťaťa do polovice druhého článku prstu tak, aby necht smeroval ku jazyku. Prst smerujeme na podnebie, kde je sací bod, po ktorého stimulácii dieťa začne pohybovať jazykom. Ku prstu potom priložíme tenkú hadičku -výživovú sondu pre novorodencov, ktorú môžete zohnať v lekárni, alebo u mňa, pripojenú na striekačku s odstriekaným mliekom. Cieľom tohto dokrmovanie nie je dokrmovať, ale stimulovať bábätko k satiu. Potom ako bábo začne ťahať mliečko z hadičky, vysunieme prst a preložíme dieťa na prsník. Tvorbu mliečka stimulujte aj podľa nasledovného protokolu:
http://www.emama.sk/obchod/index.php?ac ... c&docId=14
Čo sa týka plienok. U pampersiek sa ťažko zisťuje, koľko dieťa vycikalo. Ak si to chcete naozaj sledovať, skúste jeden, dva dni používať bavlnené plienky, tam je jasne vidieť, čo je precikané. Očákava sa, že dieťa preciká 6-8 látkových plienok za deň.
A na záver k žabke. U dieťaťa je vhodné používať genciánovú violeť. U matky je dobré používať genciánovú violeť po jednom dojčení a po ostatných dojčeniach používať masť, ktorú by Vám mohli namiešať v lekárni. Táto masť obsahuje: mupirocín 2 % masť 15g, Betametazón 0,1 % masť 15g, k tomu pridaný mikonazol v práškovej forme, výsledná koncentráciu mikonazolu 2%, - spolu približne 30 gramov masti. Začnite užívať tabletky z extraktom z grapefruitových semiačok a ak sa Vám podarí zohnať extrakt aj v tekutej forme môžete ho používať priamo na bradavky tak, že do 3 dc vody nakvapkáte 5-15 kvapiek extraktu a natriete na prsia. Zaberá aj samotné potieranie týmto extraktom, niekedy je vhodné to kombinovať aj hore uvedeným krémom. Najprv potrieť extraktom, potom masťou, okrem jedného razu, keď matka používa genciánovú violeť. Ak tieto riešenia nepomáhajú, je na bradavky možné použiť Flukonazol.
Želám Vám, aby sa Vám čo najdlhšie darilo dojčiť a aby ste čo najrýchlejšie vyriešila všetky problémy. S pozdravom, E. Krajčovičová
Mgr. Ema Krajčovičová

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na Mgr. Ema Krajčovičová, psychologička (poradňa dojčenia)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

Používame súbory cookie.