Zlost v 3 rocnom chlapcovi

[ img ]

Detská klinická psychologička.
Poradňa je dočasne neaktívna

PRAX: Odd. klinickej genetiky (1978-2005), od I/2006 - Neštátna psychol. ambulancia (s priamou platbou bez účasti zdravotných poisťovní).

Odpovie na otázky súvisiace s psychomotorickým v ý v i n o m detí (hlavne 0 - 10r.): nerovnomerný alebo rizikový vývin, deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, DMO, Downov sy., deti v adopcii, svalová hypotonia, zaostávanie vývinu reči atď.

Výchovné a rodinné poradenstvo: poruchy adaptácie, spánku, stravovania, problematika mimoriadne nadaných detí, deti po umelom oplodnení, krízová situácia v rodine vplývajúca na dieťa.

Školská zrelosť a poradenstvo pri voľbe školy.
KONTAKT:
MEDICENTRUM, Strečnianska 13, 851 05 Bratislava - Petržalka.
Objednávanie telefonicky: 0905 798 810 (aj bez odporučenia lekára).
Viac...

Archív zodpovedaných otázok od roku 2006 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Zlost v 3 rocnom chlapcovi

Poslaťod GabikaB »

Dobry den pani doktorka,
rada by som vas poziadala o radu, kedz ste mi uz v minulosti velmi pomohli.
moj syn Oliver (presne 3 roky) ma tazsie obdobie. a to spoledne asi 4 mesaice. vyplyva to urcite aj zo situacie, ze mame novy prirastok v rodine 3 mesacnu dcerku.
Tu zboznuje a ma k nej velmi pekny vztah, aj ked samozrejme su chvile ked ziarli na mna... totiz ze ju kojim, ked sa mu nemozem venovat a najma ked je unaveny. vacsinou sa to sa zvladnut v klude z mojej strany, ale sem tam mi prasknu nervy. ale este doma to zvladam, ale problem je vonku s detmi.
So starsimi sa krasne prehra - staci len polrocny rozdiel. ale ako je seberovny, a mladsi, tak je vazny problem, lebo detom robi zle, neche nic pozicat - co do vtedy nebol problem, ale on sa si chce poziciavat veci a berie si ich bez opytania - aj ked tento problem sme ciastocne vyriesili, lebo trvam na tom aby si vsetko isiel pekne vypytat a aj to spravi.. ale casto az po napomenuti (pripomeniti), sam od seba malokedy.
Male sarvatky neriesim tie uz patria do jeho veku. ale problem je ze zrazu v nom skrsne obrovska zlost - toje moment a ja ked to zbadam v jeho ociach, takviem ze je zle. a vtedy sa vrchne na najblizsie mensie dieta a bud ho kusne soti, buchne proste cokolvek len aby si vybil zlost.
Uz som mu aj urcila doma nafukovacieho somarika na ktorom si ma odbit zlost ked ju v sebe ma, len aby nebil deti. niekedy to pomaha niekedy nie. je pravda ze robime malilinkate pokroky, ale je to obrovsky stresujuce najma ked musim vonku nakoit. a niemozem za nim behat a strazit ostatne male deti, aby im neublizil. Pri tom sa vie tak krasne s "velkacmi" zahrat a vyhranenou skupinou kamaratov.
ma velmi egoisticke vnimanie kamaratstva -totiz ak je niekto jeho kamata, tak uz nemoze byt nikoho ineho.

kvoli ziarlivost z babetka som ho naschval ponechala u este 2 mesiace u pani opatrovatelky, kde mal nadalej taky isty rezim aj pozornost aj vsetko. a tam to stale ako tak fungovalo, ale finance sme si to uz nemohli dalasj dovolit, a aj jej prisli vnucata na prazdnini (vida ich raz za rok) takze to dalj nebolo mozne uz takto riesit.
svokre ho nechem davat lebo sme u nich do teraz byvali (pred 3 tyzdnami sme sa stahovali - je tu spokony a byt sa mu paci), a tam mipadala cela vychova a poziadavky na neho. a tak som rada ze ho dostavam do akych takych kolaji, v samostatnosti, posluchani.
MOja mamina je s nim rada a rada mi pomoze (aj ked ma dost starosti), ale ju moc nechce, lebo je na neho ovela prisnejsia ako svokra (teda vyzaduje pravidla tak ako to bolo v nasej vychove, kdezto svokra dava prednost absolutne volnej vychove, resp, rozmaznavaniu, ved si ho chce uzit..)
A chce pri tom byt hrozne moc s detmi a je smutny ked s nimi nie je - bud to ich na ihrisku nestreneme, alebo sme jediny vonku v dazdi :wink: .
|atial tieto bitky vonku vonklu riesim vysvetlovanim a tymz e sa musi ist ospravedlnit dietatku apovedat ze to uz nespravi. ale uz vidim mamicky na nasom sidlisku ako po nas poskuluju a par krat mu riadne vynadali, ked som prave kojila nestihla to riesit, aelbo so prave bezala tam s malou...
mam uz strach niekdy ist s nim na ihrisko medzideti. a pri tomsa pyta do skolky (aj sme sa tam boli na chvilu pohrat, aby videl ze sa tam deti pekne hraju a nebiju a nekusu, ale slusne spolu jednaju)
iacn je velmi sikovny a inteligentny, mna len strasi ta neskutoca zlost co h zrazu chyti a je vidiet v jeho ociach ze co by zle spravil, je to taky skrat sem tam.. ale predsa. :(

NO a pokial samu na 100% ven ujem tak je uplne uzasny, ale akonahle nemozem tolko tak uz je zle :roll: . a pri tom sa vie tak krasne aj sam zahrat.
GabikaB

Poslaťod K. Dibarborova »

Dobrý deň Gabika.
Z toho, čo ste napisali, mi vychádza, že je dosť pravdepodobné, že Oliverov mentálny vek prevyšuje jeho fyzický vek. Ide o to, nakoľko.
Ak má rád spoločnosť detí, asi by bolo vhodné skúsiť škôlku, najskôr na 4 hodiny denne.
Napíšem Vám, ako takéto prípady riešim v ambulancii.
Urobím testík na mentálny vek a ak napríklad 3 ročnému dieťaťu výjde vek 4,5 roka a rozumie si ako Váš Oliver lepšie so staršími deťmi, napíšem odporučenie zaradiť dieťa do strednej triedy, čiže k deťom 4-5 ročným. Treba to potom vyskúšať. Ak sa dieťa cíti dobre, nechá sa u stredňákov, ak nie, zaradia ho k malákom.
Je to o ochote riaditeľky MŠ skúsiť niečo netradičné, nútiť nikoho nemôžete. Ak sa však podobné preradenie osvedčí, majú z toho prospech všetci: dieťa, lebo sa v MŠ dobre cíti , učiteľky, lebo neriešia plače či agresivitu dieťaťa a rodičia tiež, lebo sa neobávajú poobedia, kto im zase čo na dieťa nažaluje.
Myslím si, že ak by ste s Oliverom absolvovali psychologické vyšetrenie, chybu neurobíte.
Všetko dobré Vám želá K.Dib.
K. Dibarborova

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na PhDr. Kornélia Dibarborová

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia