Ako jej šetrne oznámiť, že jej otec má novú rodinu?

[ img ]

Detská klinická psychologička.
Poradňa je dočasne neaktívna

PRAX: Odd. klinickej genetiky (1978-2005), od I/2006 - Neštátna psychol. ambulancia (s priamou platbou bez účasti zdravotných poisťovní).

Odpovie na otázky súvisiace s psychomotorickým v ý v i n o m detí (hlavne 0 - 10r.): nerovnomerný alebo rizikový vývin, deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, DMO, Downov sy., deti v adopcii, svalová hypotonia, zaostávanie vývinu reči atď.

Výchovné a rodinné poradenstvo: poruchy adaptácie, spánku, stravovania, problematika mimoriadne nadaných detí, deti po umelom oplodnení, krízová situácia v rodine vplývajúca na dieťa.

Školská zrelosť a poradenstvo pri voľbe školy.
KONTAKT:
MEDICENTRUM, Strečnianska 13, 851 05 Bratislava - Petržalka.
Objednávanie telefonicky: 0905 798 810 (aj bez odporučenia lekára).
Viac...

Archív zodpovedaných otázok od roku 2006 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Ako jej šetrne oznámiť, že jej otec má novú rodinu?

Poslaťod kravka »

Dobrý deň,

moja dcérka má 5.5 roka, žijeme samy, so svojím otcom sa stretáva sporadicky - ozve sa nám, ked má čas. Jej otec už má novú rodinu a 2 dcéry. Moja malá však o tom nevie. Svojho otca spoznala len pred 2 rokmi, dovtedy za ňou nechodil. Ja som jej vtedy k tomu povedala len toľko, že sme si my dvaja prestali rozumieť a preto nie sme spolu. Vypytovala sa ma na to neustále, nevedela to pochopiť - tak som jej vysvetlila, že nie všetci ľudia si spolu rozumejú - že na začiatku sa im môže zdať že áno, ale potom sa pohádajú a dohodnú, že bude lepšie ak nebudú bývať spolu.

Nikdy som dcérke zároveň nepovedala na jej otca nič zlé, a ak sme išli napr. okolo internátov, na ktorých sme kedysi s jej otcom spoločne bývali, tak som jej to povedala - aha, tu sme s tvojim ockom bývali, ked sme ešte chodili do školy. Ked prišiel za ňou, správame sa k sebe veľmi pekne a slušne, takže necití žiadne napätie, naopak vidí, že sa vieme pekne a bez problémov porozprávať.

No jednu vec som jej zamlčala - pretože som ju nechcela informáciami navyše zaťažovať. A to je tá, že jej ocko nežije sám, ale má vlastnú rodinu a 2 deti, a teda ona má aj nevlastné sestry. Ďalší dôvod, prečo som jej o tom nepovedala je ten, že stretnutie nevlastných sestier nie je možné - ich mama totiž doteraz nevie o tom, že jej manžel má ešte jedno dieťa..

Malá mi v poslednej dobe kladie otázky, či sa predsa len jej ocko nevráti k nám, kedy ho prídeme pozrieť my do jeho domčeku, a či je on ešte stále do mňa zaľúbený? Skrátka otázky týmto smerom, ja som jej už viackrát povedala, že my sa k sebe nevrátime nikdy, ale vidím na nej, že stále dúfa.

Poradíte mi prosím, ako jej oznámiť, ako sa veci v skutočnosti majú? Ako jej to podať čo najšetrnejšie? Ako to urobiť, aby to pre ňu nebol odrazu šok? Len tak mimochodom jej povedať, že ocko má novú rodinu nechcem, ale ako teda? Mám ešte počkať? A ako potom vysvetliť, že nemôže vidieť svoje sestry?

Vopred ďakujem!
kravka

Poslaťod K. Dibarborova »

Úha, teraz neviem, ako Vás osloviť .... takže dobrý deň bez oslovenia.
Predpokladám, že ste neboli zosobášení, ináč by asi terajšia manželka o Vás a o dieťati vedela. Alebo ani toto nie je manželka ? V podstate je to však jedno.
Myslím si, že krokom číslo jedna by malo byť to, že by sa Váš bývalý mal odhodlať priznať farbu pred svojou novou rodinou, najmä manželkou. Raz k tomu aj tak príde a čím dlšie to bude odkladať, tým to bude ťažšie. Ak sa to jeho maželka dozvie náhodou ( a náhoda je blbec ! ) od niekoho iného, asi jej to veľmi zle padne a naruší to jej dôveru k manželovi.
Predpokladám, že deti z 2. vzťahu sú ešte malé, tie to TERAZ príjmu ľahko. Čím staršie sa to dozvedia, tým viac otázok bude musieť ocino zodpovedať a to už nemusí byť ľahké.
Kým sa takto pôda nepripraví, nemá zmysel o nevlastných súrodencoch malej hovoriť, lebo jej v hlavičke vytvoríte poriadny zmätok. Za informáciou, že ocino má inú ženu a iné deti, totiž bude nasledovať : Ale vieš, poznať ich nemôžeš, lebo oni nevedia, že existuješ. Tak to by bola pre malú riadna šupa !
Preberte to v pokoji s otcom Vášho dieťaťa a vymyslite dáku stratégiu. Keď sa chce, všetko sa dá.
To, že si malá myslí, že sa jej otec k vám vráti, je z jej pohľadu dosť logické, keďže ako vravíte, sa k sebe pekne správate. Koľkokrát sa papieroví manželia k sebe správajú hrozne a pritom sú spolu ...
Keby ste chceli konkrétnejšiu radu, musela by som malú vyšetriť, aby som vedela, na akej úrovni je schopná chápať. Je v predškolskom veku, takže ak by ste sa pre vyšetrenie rouhodli, mohli by ste jej povedať, že ide na testíky, ktoré Vám pomôžu pripraviť ju na zápis do školy. Napokon, lož by to nebola, lebo test, ktorý používam pre deti staršie ako 5 rokov je už predškolský a okrem iného prináša aj infromácie užitočné pre rodiča budúceho školáka.
Toľko z mojej strany, držím Vám palce a ostávam s pozdravom K.Dib.
K. Dibarborova

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na PhDr. Kornélia Dibarborová

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia