OCR-ka a zamestnavatel

[ img ]

Právna poradňa je zameraná na problematiku súvisiacu s tehotenstvom, materstvom, rodičovstvom, deťmi a súvisiacimi rodinno-právnymi a pracovno-právnymi vzťahmi.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.

Do pozornosti Vám odporúčame knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA - začiatočníka, ktorej spoluautorkou je aj JUDr. Soňa Glezgo.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

OCR-ka a zamestnavatel

Poslaťod Monika »

Dobry den ,pani doktorka,
moj problem je nasledovny: 18.2.2008 som ukoncila rod.dovolenku a nastupila do mojho povodneho zamestnia .Ale uz 20.2.2008 som musela nastupit na Ocr-ku s detmi,kedze ochoreli..To bola prva,ocer-ka..potom som cely marec odpracovala,a aj prvy aprilovy tyzden a potom som sla opat na ocr-ku,kedze deti opat ochoreli :? ..odmarodila som s nimi zvysok aprila,a maj az do konca juna som odpracovala...Teda v jun cely nie,(chybali dva dni do konca mesiaca,kedze syn opat ochorel...tak som teraz opat nastupila na dalsiu ocrku a dnesnym dnom 4.7.ju detska pediatricka ukoncila...A dnes ked som bola v praci ma riadne "zvozili"a boli mi oznamene ,ze cez leto nemam narok na ziadnu dovolenku,a ze keby aj,tak na nu mozem hned zabudnut.....Ja som chcela dovolenku posledny augustovy tyzden a prvy septembrovy..Manzel si ocrku vziat nemoze,pretoze nastupil do noveho zamestnania,a ma o dost vyssi plat ako ja(ja mam 8100sk, v hrubom,cize uplne minimum...a to este musim do mesiaca odpracovat aj tri soboty.)Najradsej by som dala v praci vypoved,len neviem ci mmozem prac.pomer ukoncit zo dna na den, aj bez vypovednej doby,,a tiez neviem ci by som mala narok na nejake davky,keby idem na urad prace..To v pripade keby si dovtedy nenajdem inu pracu...Ja viem ,ze tych Ocriek je trocha vela,ale s detmi mi nema kto pomoct,mam na mysli rodinu,a v tomto som na to sama...A uz sa desim septembra ,ked pride jesen,lebo v tomto obdobi byva dcerka non-stop chora...z celho mesiaca je zdrava snad dva dni...a takto to ide dookola az do jari... :? takto to trva uz tri roky...Prosim pani doktorka ,poradte mi co mam v mojej situacii robit,ked deti su sustavne chore a ja musim ist do prace..??uz neviem kudy-kam,tak budem vdacna za akukolvek radu...este chcem podotknut,ze prac.pomer mi este stale trva od roku 2001.v roku 2002 som nastupila na MD,potom na rod.dovolenku s dcerou,v roku 2005 opat na MD a potom na rod .dovolenku so synom..mala som tzv.retazovy porod...
Dakujem a prajem pekny den,Monika
Monika
 
Príspevky: 5686

Poslaťod JUDr. Soňa Glezgo »

Dobrý deň, Monika.
Podľa ust. § 141 Zákonníka práce
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.


Z uvedeného je zrejmé, že ošetrovanie člena rodiny je dôležitou osobnou prekážkou v práci na strane zamestnanca a zamestnávateľ je povinný ju rešpektovať.

Podľa ust. § 109 Zákonníka práce

(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá


Z uvedeného je zrejmý spôsob krátenia dovolenky za kalendárny rok z dôvodu ošetrovania člena rodiny, krátenie prichádza do úvahy po 100 zameškaných pracovných dňoch.

Podľa ust. § 111 Zákonníka práce
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.


Z uvedeného je zrejmé, že zamestnávateľ je povinný umožniť Vám dovolenku čerpať.

Okamžite skončiť pracovný pomer zo strany zamestnanca možné je, avšak len v prípadoch uvedených v ust. § 69 Zákonníka práce:

§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.


Ak chcete naozaj pracovný pomer skončiť, môžete skúsiť navrhnúť zamestnávateľovi skončenie pracovného pomeru dohodou. Ak nebude súhlasiť, budete musieť počkať na uplynutie výpovednej doby.

Podľa ust. § 62 Zákonníka práce
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
JUDr. Soňa Glezgo
 
Príspevky: 729


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na JUDr. Soňa Glezgo (Právna poradňa)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia