Pomoc som bezradna

[ img ]

Detská klinická psychologička.
Poradňa je dočasne neaktívna

PRAX: Odd. klinickej genetiky (1978-2005), od I/2006 - Neštátna psychol. ambulancia (s priamou platbou bez účasti zdravotných poisťovní).

Odpovie na otázky súvisiace s psychomotorickým v ý v i n o m detí (hlavne 0 - 10r.): nerovnomerný alebo rizikový vývin, deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, DMO, Downov sy., deti v adopcii, svalová hypotonia, zaostávanie vývinu reči atď.

Výchovné a rodinné poradenstvo: poruchy adaptácie, spánku, stravovania, problematika mimoriadne nadaných detí, deti po umelom oplodnení, krízová situácia v rodine vplývajúca na dieťa.

Školská zrelosť a poradenstvo pri voľbe školy.
KONTAKT:
MEDICENTRUM, Strečnianska 13, 851 05 Bratislava - Petržalka.
Objednávanie telefonicky: 0905 798 810 (aj bez odporučenia lekára).
Viac...

Archív zodpovedaných otázok od roku 2006 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Pomoc som bezradna

Poslaťod kikaBB »

Mila pani doktorka. Prosim o radu. Syn bude mat 29.9. tri roky. 8.9 nastupil do skolky a dnes sme mali rodicovske. Od zaciatku sa na skolku tesil, hned od prveho dna zostal na cely den bez problemov. No problemom sa stala jeho agresivita voci detom. Vsetko v triede povazuje za svoj majetok, ked sa ine dieta s niecim hra okamzite vystartuje a doslova agresivne mu to driape z ruk, myka a sklbe az dieta pusti, pripadne spadne. Ked mu nieco nie je po voli, tak deti bije a robi cirkus aj ked maju ist von ci jest ci spat. Vcera mi volala pani ucitelka, ze musim prist, lebo ona uz nevie co s nim - ze za 30rokov praxe nevolala matku do skolky, ale v jeho pripade je uz bezradna ... Dnes na rodicovskom som sa dozvedela, ze 2 dievcatka sa rano povracali ked ho zbadali v triede a odmietaju chodit do skolky ked je tam Adam. Som hotova a netusim co sa deje, neviem preco sa to deje, lebo doma ziadne prejavy agresivity nemame. Prave naopak. S manzelom mame pekny harmonicky vztah, akurat, ze od marca 2008 chodi na tyzdnovky. Uz som sa k Vam pokusala dostat, ale akurat v termine ked sa nam zadarilo byt v BA ste bola na dovolenke - neordinovala ste. Teraz neviem ci by nebolo lepsie nechat si ho par dni doma a potom skusit znova. Ja som zatial nezamestnana a tak to nie je problem. Prosim poradte mi. Som naozaj zufala. :(
kikaBB

Poslaťod K. Dibarborova »

Zdravím Vás Kika.
Nuž pripravia nám tie naše ratolesti občas šoky ... Toto ste naozaj predvídať nemohli. Ak môžete, nechajte si malého doma, ale myslím si, že pár dní stačiť nebude.
Nechajte ho doma aspoň mesiac a pozorujte, ako bude reagovať. Či sa bude na škôlku pýtať, či sa tam bude chcieť vrátiť a podobne. Ak áno, môžete mu povedať, že dobre, ale len ak bude k detičkám dobrý a nechá ich, aby sa hrali.
Pocit vlastníctva je u malých detí rôzne silný, rovnako aj ich dominancia a tendencia k sebapresadzovaniu. Tie dominantnejšie deti sa musia NAUČIŤ dávať priestor aj ostatným a to sa nemusí podariť presne na termín 3 roky.
Nielen na školu musí byť dieťa zrelé, ale aj na škôlku. Niekto je schopný žiť v kolektíve už v 2 rokoch, iný až v 4 alebo 5 rokoch.
U školákov sa na to dbá, prechádzajú pri zápise do školy "sitom", u škôlkárov nie. Rodičia sa rozhodnú alebo si to situácia v rodine vyžaduje a dieťa sa zo dňa na deň v škôlke OCITNE. Či je na to pripravené alebo nie ... a dokonca tam musí byť dlhšie, ako oveľa väčšie dieťa.
Nie je to paradox, že napríklad 12 ročné dieťa je v škole od 8.00 do 13.30, naobeduje sa a ide DOMOV a to maličké, na rodinu fixované 3 ročné dieťatko musí byť mimo domu často od 7.00 do 17.00 hodiny ???
Do Vianoc už na dovolenku nepôjdem, takže ak by ste mali do BA cestu, ozvite sa. Individuálne rady som Vám schopná naozaj len vtedy, ak dieťa spoznám. Ideálne by bolo, keby sme to stihli v čase, kým nenastúpi znovu do škôlky. Nejaké schodné riešenie sa pre malého určite nájde.... nevešajte hlavu !
Ostávam s pozdravom, K.Dib.
K. Dibarborova

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na PhDr. Kornélia Dibarborová

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia